Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Teplo domova

2010

sklo, pískovec, v. 40 cm

Socha/objekt Teplo domova v sobě syntetizuje protikladné síly. Těžký, ručně tesaný podkladový kámen kontrastuje se dvěma křehkými skleněnými objekty pohovky a radiátoru. Robustně křehký objekt je zároveň minimalistický, věcný, stejně jako vtipný a sochařsky krásný.   
I zde se ukazuje autorova skrytá hravost stejně jako u jiných Šnébergerových soch. Za bravurou uměleckého zpracování se nachází (dů)vtip sochaři vlastní. Doslovná citace názvu této plastiky nutně musí na divákově tváři vykrystalizovat v úsměv. 

ŠNÉBERGER JAN

Sochař, restaurátor. Po studiích na střední uměleckoprůmyslové škole Sv. Anežky České v Českém Krumlově pokračoval v ateliéru sochy na ostravské Fakultě umění u prof. Maria Kotrby, na jehož exteriérových pracích se jako student podílel, posléze studoval u doc. Jaroslava Koléška. V jeho portfoliu nalezneme několik komemorativních realizací ve veřejném prostoru, například neotřele pojatou pamětní desku k výročí 17. listopadu z roku 2019, „prorůstající“ spárami bosáže budovy pedagogické fakulty Ostravské univerzity na Bráfově ulici, dále to jsou pamětní desky Vladimíru Macurovi (2015) a Zdeňku Jirotkovi (2015-2016), nebo T.G.M. v Hlučíně. I když se Jan Šnéberger živí jako restaurátor, pojetí jeho soch není tradiční, je neotřelé, často s konceptuálním přesahem a užitím předmětů denní (s)potřeby. Sochař v soutěžních realizacích intenzivně a s důvtipem promýšlí vztah k řešenému prostoru. Jako restaurátor se podílel například na rozsáhlé obnově soch pocházejících z ostravského Sochařského sympozia prostorových forem z let 1967 a 1969, které se nyní nacházejí v sadu Dr. Milady Horákové.
sádra, v. 25 cm
2018

2. model k soše Zastavený pohyb (hrob Augustina Handzela na Slezské Ostravě)

dřevo, žula, v. 60 cm
2012

Vícenásobná hodnota

Dívka v kožuchu

Dívka v kožuchu

nedatováno
Stará erotika

Stará erotika

1996
Betonka (Pod haldou)

Betonka (Pod haldou)

1983
Valašská Madona

Valašská Madona

1921
© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero