Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Beskydská krajina

1969

tempera, lepenka, 29 × 40 cm

dar z pozůstalosti v roce 2020

Tvorba ostravského rodáka Josefa Kurzavy prošla několika etapami, přičemž pro tu nejranější jsou typické prvky expresionismu, a to jak v krajině, tak v portrétech. Později se malířův styl částečně zklidnil, a to převážně v krajinomalbách z oblasti Beskyd a Valašska. V jeho tvorbě však často nalezneme i pohledy na průmyslovou krajinu Ostravska. V rámci techniky nejčastěji využíval olejomalbu a kvaš. V koloritu jsou pro něj charakteristické zemité barevné tony. 

Na obraze Beskydská krajina vidíme pohled do krajiny rozdělený do několika na sebe navazujících prostorových plánů. Uvolněný rukopis a barevnost, zachycující dobu předjaří, je pro tohoto autora typická. Toto dílo je první krajinomalbou Josefa Kurzavy ve sbírkách GVUO, která vhodně doplňuje již existující kolekci pěti obrazů mapujících zákoutí Ostravy.


KURZAVA JOSEF

(1907–1984) prošel soukromým studiem malířství u Valentina Držkovice a Vladimíra Kristina. V době mezi dvěma válkami v Ostravě pravidelně vystavoval s německým sdružením Kunstring, posléze s MSVU (Moravskoslezští výtvarní umělci) a v době poválečné se Svazem československých výtvarných umělců v Ostravě.
Dívka v kožuchu

Dívka v kožuchu

nedatováno
Stará erotika

Stará erotika

1996
Betonka (Pod haldou)

Betonka (Pod haldou)

1983
Valašská Madona

Valašská Madona

1921
© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero