Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Václav Boštík / Modrá pro Jana Palacha

1969

Obraz Modrá pro Jana Palacha vznikl jako přímá reflexe Palachovy oběti na protest proti sovětské anexi Československa v roce 1968. Na strnulost a pasivitu společnosti, která se záhy smířila s danou skutečností, reagoval Palach statečným sebeobětováním. Boštík výtvarně reflektoval tragickou lyriku Palachovy průzračné osobnosti, duchovní rozměr a morální nezranitelnost jeho hrdinství. Obraz čtvercového formátu vyplňuje kruhová, po okrajích rozostřená skvrna, která symbolizuje naději. Nezvykle jemnou světelnou magií zahájil autor svou dlouhou sérii prací s naléhavým duchovním obsahem, kterou se zapsal do historie českého umění.

Kontemplativní rovina Boštíkovy abstrakce je znepokojivá silou interpretace vesmírné energie a současně uklidňující vírou a nadějí. K dílům nezobrazivého charakteru, který je označován často jako lyrická abstrakce, se obraz řadí mezi nejcharakterističtější reprezentanty tohoto výtvarného názoru. Pro dobu vzniku obrazu je příznačné, že už při zařazení do sbírek musel být název z politických důvodů redukován pouze na Modrá. K původnímu autorskému titulu se galerie vrátila až v roce 1989.

BOŠTÍK VÁCLAV

(1913–2005) V letech 1933–1937 studoval na Českém vysokém učení technickém v Praze a v letech 1937–1939 a 1945 na pražské Akademii výtvarných umění u Willyho Nowaka. Byl členem Umělecké besedy (1942) a UB 12 (1960). Jeho rané dílo ovlivnili Camille Corot a Paul Cézanne. Již v 50. letech zamířil k abstrakci. Humanistické postoje Václava Boštíka našly výraz v pomníku obětem holocaustu v Pinkasově synagoze (1959). Spolu s Jiřím Johnem zde ze 77 297 jmen nacistických obětí vytvořili na svou dobu unikátní umělecké dílo.
Panna Maria se sv. Barborou a sv. Kateřinou

Panna Maria se sv. Barborou a sv. Kateřinou

(kolem 1490)
Svatá rodina s malým Janem Křtitelem a sv. Rochem

Svatá rodina s malým Janem Křtitelem a sv. Rochem

(1. desetiletí 16. století)
Hans von Aachen / Job v neštěstí

Hans von Aachen / Job v neštěstí

(před 1600)
Domenico Fetti / Adonis

Domenico Fetti / Adonis

(po 1613)
© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero