Na začátku nalezneme rozsáhlý rozhovor Pavlíny Morganové s autorkou. Pavlína Morganová je také autorkou následujícího textu, který se pokouší revidovat osobní výzkum světa Adély Matasové před rokem 1989. Toto období je postiženo ztrátou původních prací, ale i nedostatečností teoretických reflexí. Kapitola je doprovázena reprodukcemi skic Subjektivních krajin, v nichž je propsána dobově charakteristická strukturální abstrakce. Nalezneme zde i výkresové hypotézy hi-tech biomorfní architektury, urbanismu, ale i reflexe konkrétních prostorových forem a reliéfů ve veřejném prostoru.
Druhá kapitola od Martiny Pachmanové řeší téma ohledávání hranice těla a prostoru, tedy tvorbu po roce 1990, která je charakteristická monumentálními instalacemi v mimogalerijních prostorech. Samostatná kapitola od Veroniky Marešové je pak věnována Cestě vody – Dešťovým stěnám a site-specific přístupům. Teoretickou reflexi uzavírají texty Michala Kolečka, jež vznikly v rámci výstavy Metasystémy v Galerii středočeského kraje v roce 2022.
V publikaci nechybí soupis děl z období 1963–2022 a dobové fotografie.
Koncepce publikace: Adéla Matasová, Pavlína Morganová, Veronika Marešová
Texty: Pavlína Morganová, Martina Pachmanová, Veronika Marešová, Michal Koleček
Recenzent: Marcel Fišer
Redakce: Tomáš Stejskal
Fotografie: Tomáš Souček, Martin Polák
Anglický překlad: Stephan von Pohl
Grafický design: Petr Bosák a Robert Jansa (20YY Designers)
Tisk: Finidr, Česky Těšín
Náklad: 1100 kusů
Vydala Galerie středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK) ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě (GVUO), Fakultou umění a designu UJEP v Ústí nad Labem (FUD UJEP) a Vědecko-výzkumným pracovištěm Akademie výtvarných umění v Praze (VVP AVU)
ISBN 978-80-88366-28-7
Kniha vychází za finanční podpory Ministerstva kultury.
česko-anglická publikace
423 s., 172 reprodukcí