16:30–18 h
Přednáška Gabriely Pelikánové.
I když Galerie výtvarného umění v Ostravě nemá ve svých fondech zastoupenu tvorbu vynikající dokumentární fotografky Dagmar Hochové (1926–2012), bylo by škoda se na její dílo nezaměřit. Tato autorka hledala nevšední témata, zároveň nerespektovala osvědčené fotografické postupy a odmítala zažitá kompoziční pravidla. Neusilovala o technickou dokonalost svých děl. V jejím díle nenalezneme předem aranžované scény, popřípadě umělá osvětlení. Mnohem více se zaměřovala na pravdivost v zachycení okamžiku. Jejím celoživotním tématem byl člověk a spletitost jeho vztahů.
Fotografie Dagmar Hochové vznikaly v cyklech, kdy každá dekáda minulého století byla zachycena v trochu jiné podobě. Tvořila dokumentární fotografie z cest, byla autorkou snímků mapujících Pražské jaro a následující 70. a 80. léta. Aktivně zachycovala i dobu porevoluční, stala se reportérkou mladé české demokracie. Zajímaly ji děti, legionáři, ale i senioři v domovech důchodců. Její tvůrčí záběr byl obrovský. Svou tvorbu prezentovala v mnoha periodikách zaměřujících se na fotografii, jako byla například Československá fotografie a Revue fotografie, a její práce se objevovaly i v mainstreamových časopisech, jako například Děti a my, Květy a Vlasta.
'V letošním roce se konala ve dnech 19. 4. až 29. 9. v brněnském Pražákově paláci výstava ojedinělou formou mapující dílo Dagmar Hochové. Na tuto výstavu a monografii Jiřího Pátka vydanou Moravskou galerií v souvislosti s touto retrospektivou se v přednášce také zaměříme.
Nutná je rezervace předem.
vstup zdarma
Na fotografii je monografie Dagmar Hochové od Jiřího Pátka, kterou vydala Moravská galerie v Brně v roce 2024.