Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Kdo je vítězem?

20. 6. – 9. 9. 2018
Záštitu nad výstavou převzal Lukáš Curylo, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Ve spolupráci s IAAF Kontinentální pohár v atletice Ostrava 2018

Základním rysem sportovních klání je časová ohraničenost daná pravidly určujícími kromě jiného začátek a konec soupeření. Obdivovaní sportovci, idoly fanoušků, v tomto případě atleti, jejichž výlučnost určuje talent, píle, vytrvalost, nasazení, odvaha a odhodlanost, nezřídka překonávají při sportovních utkáních sebe sama, ale i možná úskalí a překážky. Obdobně jako jedinci v běžném životě, jejichž „vítězství“ jsou určována individuálními preferencemi dosahovaných cílů.

Leitmotivem výstavy Kdo je vítězem? je téma trasy, časově vymezené sekvence, cesty životem, stopy ohraničené body A (začátku) a B (konce?). Středobodem skladby je promítaný obraz Igora Korpaczewského zobrazující figuru muže (The Timeman, 1998), běžce odměřujícího čas. Od něho se rozvíjí vícesměrné prostorové uspořádání celku výstavy tvořené mixem děl klasických a nových médií.  

Hromadné sdílení sportovních událostí, založené na koexistenci anonymní masy stejně zaujatých jedinců, mnohonásobně zintenzivňuje spoluprožívaný pocit vítězství. Silné emocionální prožitky stmelují. Pocit sounáležitosti stírá rozdíly. Významným faktorem ovlivňujícím intenzitu prožitku je míra ztotožnění se diváka se sportovcem.

Vysoký stupeň medializace sportovních klání násobí rychlost celosvětového růstu obliby sportu, úměrně spjatou s prosperitou firem a společností podporujících a zastřešujících sportovní podniky. Sportovci se stávají novou měnou.

Na uvozující otázku Kdo je vítězem? je bezpočet odpovědí. Záleží pouze na zpřesnění dotazu: čeho, v čem, mezi kým, nad kým, nad čím. 

Vystavující autoři:
Silvina Arismendi, Vasil Artamonov, Pavel Baňka, Tomáš Císařovský, Patricie Fexová, Mira Gáberová, David Hanvald, Tomáš Hlavina, Ondřej Kopal, Igor Korpaczewski, Jiří Kovanda, Ján Mančuška, František Matoušek, Jiří Načeradský, Alice Nikitinová, Petr Písařík, Pavla Sceranková, Martin Sedlák, Jiří Skála, Matěj Skalický, Matěj Smetana, Adéla Svobodová, Robert Šalanda, Jan Šerých, Jan Turner, Tomáš Vaněk.

                                                                                                                                                                                                                                                       Yvona Ferencová
Kurátor: Yvona Ferencová

Až do 6. září je součástí výstavy trofej Kontinentálního poháru v atletice Ostrava 2018, kterou tvoří 116 křišťálových štafetových kolíků a společně tvoří celek – jedinou trofej – ve tvaru stadionu/atletického oválu o průměru cca 80 centimetrů. Kolíky jsou zapuštěny do kovového podstavce ve třech řadách. „Střed trofeje je tvořen kombinací menších prvků z mačkaného skla v barvách kontinentů Evropy, Ameriky, Asie-Oceánie a Afriky, ve které vidíme pospolitost mezi národy. Středová část po předání skleněných „štafetových kolíků“ členům vítězného týmu zůstává vítězné kontinentální federaci. Každý štafetový kolík je originálem – má originální brus i podbarvení, každý atlet či atletka z vítězného týmu si tak odveze z Ostravy jedinečný, ručně vyrobený artefakt s vlastním dekorem – jako symbol úspěšné týmové práce. Autory trofeje jsou Doc. Mgr. Jarolsav Koléšek ArD. a MgA. Josef Divín.


 


Vernisáž 19. 6., 17 h, Dům umění, Ostrava

Komentovaná prohlídka 26. 6., 19 h

Tisková zpráva Mančuška, Korpaczewski, Kovanda... Elitu současného umění uvidíte v Ostravě

Pro návštěvníky festivalu Colours of Ostrava vstup volný.


Virtuální prohlídka výstavy

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero