Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Trojhlavý drak 2009

25. 9. – 31. 10. 2009
Výstavu pořádá GVUO a Kabinet architektury.

Výstava „Trojhlavý drak 2009“ je dalším krokem stejnojmenného projektu, jenž patří k aktivitám, jejichž cílem je mapovat architektonické dědictví 20. století. Ve své první fázi se zaměřujeme na architekturu meziválečného období.

Impulsem byla kniha „Umění Horního Slezska od středověku do konce 20. století“ editorky Ewy Chojecké, která nás uchvátila šíří záběru, respektem k minulosti i současnosti a odbornou věcností. Nadšení a inspiraci poskytly také první „moravsko-slezské“ díly Šumných měst, které byly nejen poučné, ale i vlídně a elegantně hravé.

Každá doba má svého nezkrotného draka – zde funkcionalistické hnutí a jeho dvě hlavy, symbolizující oba kulturní a národní živly popisované oblasti. Myslíme si, že pro úplnost pochopení ducha tehdejšího Horního Slezska jako celku musí mít „meziválečný drak“ ještě hlavu třetí, hlavu „českou“.

Přestože předmětem zájmu je moderní architektura meziválečného období 20. století realizovaná v Horním Slezsku, sledujeme na území města Ostravy také objekty postavené na levém břehu řeky Ostravice, v moravské části města. Ve zmiňovaném období se původně samostatné části Moravská Ostrava a Slezská Ostrava vyvíjely jako jeden vzájemně ovlivněný urbanistický celek. Obdobně lze vnímat i architekturu Horního Slezska. Ačkoliv každá jeho část má svá specifika, nacházíme zde i vzájemné spojnice a prolínání – Erich Mendelsohn v Glivicích a Ostravě, Leopold Bauer v Krnově, Opavě a Bílsku, Tadeusz Michejda v Katovicích a Třanovicích... Našim záměrem je ukázat architekturu jako zdroj inspirace a krásy, i přestože je občas tato krása poznamenána časem a nezájmem. V takových případech doufáme, že na onu „hynoucí krásu“ upozorníme.

Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec


Kurátoři výstavy: Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec, Ryszard Nakonieczny, Justyna Wojtas

K výstavě vyšla doprovodná publikace, zakoupit ji můžete ZDE

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero