Sedmnácté dílo vybral malíř Jiří Petrbok.
"Ve sbírce GVUO jsem objevil dost obrazů, soch a kreseb, které bych chtěl navrhnout na vystavení. Těsně za „vítězným obrazem“ jsem například uvažoval o věcech od Heleny Salichové, Karla Holana, Otakara Kubína, Jana Preislera a od X dalších autorů. Jakousi vyřazovací metodou jsem se nakonec dobral k obrazu Rytíř z pohádky od Maxmiliána Pirnera…
Proč vlastně? Upřímně řečeno žádné racionální vysvětlení ani nemám. Možná proto, že jako dítě jsem velice rád obkresloval a právě obrazy (ilustrace) od Maxmiliána Pirnera, Artuše Scheinera nebo Josefa Lady jsem měl nejraději. Jejich podprahový vliv z té doby nacházím ve svých obrazech dodnes. A taky sleduji, že na dnešní výtvarné scéně často vznikají věci plné symbolických, vizuálních obrazů, i když v „kabátku“ současnosti, takže je tento obraz vlastně docela současný… "
Jiří Petrbok
Výstavy v období, než bude postavena přístavba Domu umění s poetickým názvem Bílý stín, kterou navrhl architekt Josef Pleskot, rozšiřují povědomí o rozsáhlé sbírce GVUO, pro niž galerie v současnosti nemá výstavní prostory. Výstavní projekt navíc galerijní sbírku představuje jako živý organismus, který se neustále rozrůstá.
Výstavy jsou kromě aktivní součásti výstavního plánu a svébytného poutače galerijní sbírky také generátorem barevnosti nové grafické tváře galerie. Na základě vybraného díla grafici vytvářejí barevnou škálu, která je v daném měsíci použita na pozadí například čtvrtletních nebo měsíčních programů.
Kurátoři výstav, kteří se mění stejně jako zvolené dílo, jsou různorodé osobnosti z řad literátů, výtvarných umělců, divadelníků, architektů, vědců, hudebníků, restaurátorů a dalších profesí, které se primárně uměnovědou nezabývají. Jejich citlivost a invence z nich však může učinit kurátora výstavy jednoho díla.
Tyto osobnosti se pak prostřednictvím přednášky, autorského čtení, či jiného doprovodného programu dělí o svůj pohled na umělecké dílo, které zvolily. Kurátoři nejsou ničím omezováni, mohou vybrat jakékoliv umělecké dílo, které galerie vlastní. Na výstavě se tak mohou vystřídat středověká malba s kresbou z 19. století, či současnou fotografií.
Robert V. Novák a Zuzana Burgrová