Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Výstava Vlastislava Hofmana v Ostravě v neděli končí

2. 1. 2018

Tisková zpráva                                          

Už jen do neděle 7. ledna si mohou návštěvníci Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) prohlédnout tvorbu architekta a mezinárodně oceňovaného scénografa Vlastislava Hofmana (1884–1964) v ostravském Domě umění. Vystaveny jsou autorovy architektonické návrhy, malby, grafiky, tiskové matrice, porcelán, nábytek, model krematoria v Moravské Ostravě, filmová projekce i dokumentační materiály z archivů. Výstavu si dosud prohlédlo přes jedenáct tisíc návštěvníků.

 „Ústředním tématem výstavy se stal příběh místního krematoria, které bylo v době své existence do roku 1979 jedinou kuboexpresionistickou stavbou toho druhu u nás,“ doplňuje Mahulena Nešlehová, autorka výstavního projektu. 

Téměř dvě stě vystavených uměleckých artefaktů v téměř celé budově Domu umění představuje Vlastislava Hofmana jako všestranně založeného člověka. Návštěvníci mohou obdivovat jeho nápaditá díla, v nichž se umělecká a tvůrčí stránka prolíná s praktickou. Exponáty na výstavu zapůjčilo přes dvacet veřejných institucí z České republiky i zahraničí (Kanada, Rakousko) a řada soukromých sběratelů.

Ve středu 4. ledna v 17 hodin se uskuteční poslední komentovaná prohlídka výstavou. Se všemi zájemci se budu těšit na viděnou,“ uzavírá Gabriela Pelikánová, kurátorka GVUO. 

Exponáty na výstavu zapůjčilo přes dvacet veřejných institucí z České republiky i zahraničí (Kanada, Rakousko) a řada soukromých sběratelů. V Domě umění GVUO je výstava otevřena úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Plné vstupné 100 korun a zlevněné 50 korun, volný vstup pro seniory a v neděli.

Jana Malášek Šrubařová
Tisková mluvčí a PR
srubarova@gvuo.cz
731 691 563

Vlastislav Hofman (1884–1964) architekt, urbanista, malíř, grafik, světoznámý scénograf a designér studoval architekturu a pozemní stavitelství u profesora Josefa Schulze, krajinářské kreslení u Jana Kouly a figurální kresbu i malbu u Adolfa Liebschera na dnešním Českém vysokém učení technickém v Praze. Byl členem několika uměleckých skupin (Skupina výtvarných umělců, Tvrdošíjní, Umělecká beseda). Svou tvorbu vystavoval na více než 30 samostatných a více než 80 skupinových výstavách u nás i v zahraničí. Během svého života získal řadu významných ocenění, mimo jiné i na mezinárodních výstavách v Paříži a Miláně. Zastoupen je ve veřejných a soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O VÝSTAVĚ

Vlastislav Hofman (1884–1964) 

Pocta invenci 

27. 9. 2017 – 7. 1. 2018

Dům umění, Jurečkova 9, Ostrava

Pořadatel: Galerie výtvarného umění v Ostravě a Ústav dějin umění AV ČR v.v.i

Kurátor:                Mahulena Nešlehová

Spolukurátoři:        Petr Gába, Věra Velemanová

Spolupracující odborníci: Markéta Svobodová, Lucie Vlčková

Architektonické řešení: Tomáš Svoboda

Grafický design:        Robert V. Novák a Zuzana Burgrová

Záštitu nad výstavou převzali ministr kultury ČR Daniel Herman, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a primátor Statutárního města Ostrava Tomáš Macura.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministrestva kultury České republiky. 

Partneři:

Hlavní partner výstavy: KODL

Generální mediální partner: Česká televize

Hlavní mediální partner: Český rozhlas Ostrava, 

Mediální partneři: TV Polar, Deník, Literární noviny, Artalk, Art&Antique, Ostravan, Artikl, Program, Fantom, Radiohouse, Seepoint, Rengl, Student Agency, Rail Reklam

Partneři: MSK, Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Ostrava, Ústav dějin umění Akademie věd ČR, v.v.i., Nadace českého kubismu, Kubista, Společnost Vlastislava Hofmana, s.r.o., RG ČR, Anopress, Dopravní podnik města Ostravy, Hydor, Temex, Printo

 


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero