Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Výstava Vlastislava Hofmana v Galerii výtvarného umění v Ostravě skončila. Část zapůjčených exponátů se vrací do Kanady

8. 1. 2018

Tisková zpráva                                                                             

Výstava Vlastislava Hofmana (1884–1964) / Pocta invenci, která známého scénografa a architekta prezentovala jako všestranně uznávanou osobnost s invencí, v Ostravě skončila. Vidělo ji přes dvanáct tisíc návštěvníků. Část vystavených exponátů se už v tomto týdnu vrací do Rakouska a Kanady. Zbylá část zapůjčených uměleckých děl bude vrácena v následujících týdnech.

Cílem výstavy, kterou připravila kurátorka Mahulena Nešlehová, bylo nejen poukázat na opomenuté složky umělcovy tvorby, například jediné kuboexpresivní krematorium v České republice, které bylo na konci 70. let v Ostravě srovnáno se zemí, ale také připomenout Hofmanův jedinečný nábytek a designové předměty, které jsou dodnes součástí nejznámějších sbírek prvorepublikového umění.  

„Jsem velmi rád, že se podařilo devět věcí zapůjčit právě z Kanadského centra architektury v Montrealu. Vlastislav Hofman byl nejen český umělec, ale rovněž architekt i scénograf, jehož tvorby si v zahraničí velmi cení,“ doplňuje Petr Gába, spolukurátor výstavy.

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) výstavu připravila ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd České republiky. Poslední den výstavy si nenechalo ujít 401 osob.  Uskutečnilo se 15 komentovaných prohlídek pro veřejnost a řada vzdělávacích programů pro školy. Exponáty zapůjčilo přes dvacet veřejných institucí z České republiky i zahraničí a řada soukromých sběratelů.

„V termínu od 8. do 24. ledna bude ostravský Dům umění uzavřen z důvodů instalace nových výstavních projektů.  Hned ve čtvrtek 25. ledna v 17 hodin se však mohou návštěvníci těšit na vernisáže výstav Abstraction-Création / art non figuratif /1932–1936, Norbert Grund fecit / Jan Balzer sculpsit, Hledání hranic malby v post-mediálním prostředí a stálou expozici s názvem František Jureček – Alois Sprušil s podtitulem Nová galerie v nové republice,“ uzavírá Jana Malášek Šrubařová, tisková mluvčí GVUO.

Jana Malášek Šrubařová
Tisková mluvčí a PR
srubarova@gvuo.cz
731 691 563

Vlastislav Hofman (1884–1964) architekt, urbanista, malíř, grafik, světoznámý scénograf a designér studoval architekturu a pozemní stavitelství u profesora Josefa Schulze, krajinářské kreslení u Jana Kouly a figurální kresbu i malbu u Adolfa Liebschera na dnešním Českém vysokém učení technickém v Praze. Byl členem několika uměleckých skupin (Skupina výtvarných umělců, Tvrdošíjní, Umělecká beseda). Svou tvorbu vystavoval na více než 30 samostatných a více než 80 skupinových výstavách u nás i v zahraničí. Během svého života získal řadu významných ocenění, mimo jiné i na mezinárodních výstavách v Paříži a Miláně. Zastoupen je ve veřejných a soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O VÝSTAVĚ

Vlastislav Hofman (1884–1964) 

Pocta invenci 

27. 9. 2017 – 7. 1. 2018

Dům umění, Jurečkova 9, Ostrava

Pořadatel: Galerie výtvarného umění v Ostravě a Ústav dějin umění AV ČR v.v.i


Kurátor:                Mahulena Nešlehová

Spolukurátoři:                Petr Gába, Věra Velemanová

Spolupracující odborníci: Markéta Svobodová, Lucie Vlčková

Architektonické řešení:        Tomáš Svoboda

Grafický design:        Robert V. Novák a Zuzana Burgrová

Záštitu nad výstavou převzali ministr kultury ČR Daniel Herman, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a primátor Statutárního města Ostrava Tomáš Macura.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministrestva kultury České republiky. 

Partneři:

Hlavní partner výstavy: KODL

Generální mediální partner: Česká televize

Hlavní mediální partner: Český rozhlas Ostrava, 

Mediální partneři: TV Polar, Deník, Literární noviny, Artalk, Art&Antique, Ostravan, Artikl, Program, Fantom, Radiohouse, Seepoint, Rengl, Student Agency, Rail Reklam

Partneři: MSK, Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Ostrava, Ústav dějin umění Akademie věd ČR, v.v.i., Nadace českého kubismu, Kubista, Společnost Vlastislava Hofmana, s.r.o., RG ČR, Anopress, Dopravní podnik města Ostravy, Hydor, Temex, Printo

 

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero