Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Výstava architekta Stevena Holla v ostravském Domě umění bude prodloužena

15. 11. 2021

Výstava STEVEN HOLL: Making Architecture | OSTRAVA, která na dvanácti architektonických projektech představuje, jak vzniká architektura, bude prodloužena až do 2. ledna 2022. Výstavní projekt vznikl ve spolupráci Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) se statutárním městem Ostrava, Kabinetem architektury a Janáčkovou filharmonií Ostrava. 

„Cením si možnosti prodloužení výstavy o téměř měsíc, navíc v období závěru roku. Lidé se tak mohou seznámit se zcela výjimečnou prací architekta Stevena Holla v době svátečních dnů, které s blízkými tráví. Součástí prezentace je návrh našeho koncertního sálu a související rekonstrukce Domu kultury města Ostravy. Příprava realizace tohoto projektu přitom pokračuje mílovými kroky, aktuálně je dokončován akustický model sálu, který jistě záhy veřejnosti rovněž představíme,“ sdělil Tomáš Macura, primátor statutárního města Ostravy, jenž nad výstavou převzal záštitu.

Steven Holl věnoval do sbírky GVUO jako poděkování za uspořádání výstavy tři akvarelové skici, které do galerie dorazily minulý týden. K vidění budou v prostoru výstavy jednoho díla ze sbírky GVUO po celou dobu prodloužení výstavy, uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavami v GVUO převzal záštitu po celý letošní rok.

O VÝSTAVĚ
Putovní výstava STEVEN HOLL: Making Architecture | OSTRAVA odhaluje složitý a osobitý proces tvorby amerického architekta Stevena Holla. V rámci jejího evropského turné je původních jedenáct již realizovaných projektů obohaceno o dvanáctý projekt v přípravné fázi, a to koncertní sál v Ostravě. Cílem výstavy je prezentovat proces jejich vzniku od prvotní myšlenky přes proměny v čase, které jsou zachyceny na akvarelových skicách, modelech, ale i na fotografiích ze stavby. Součástí výstavy je rovněž projekce filmového dokumentu, který odhaluje mediální ohlasy a autorské komentáře k již realizovaným stavbám. Příkladem Hollovy výjimečné architektonické práce, zastoupené na výstavě, je Veřejná knihovna Hunters Point Community v Queensu, která v centru New Yorku vytváří významný architektonický trojúhelník spolu se stavbami Oscara Niemeyera a Louise Kahna.

DOPROVODNÉ PROGRAMY
Výstavu doprovázejí komentované prohlídky s architekty Tadeášem Goryczkou, Petrem Šmídkem, Martinem Kropáčem a Hanou Petříkovou i historikem architektury Martinem Strakošem. Nechybí ani krátká online komentovaná prohlídka se Stevenem Hollem, kterou architekt natočil během svého pobytu v Ostravě, jež byl jinak věnován především pracovním jednáním k projektu koncertního sálu v Ostravě. Všechny videozáznamy komentovaných prohlídek můžete zhlédnout na YouTube kanálu GVUO. Na webových stránkách galerie je dispozici také virtuální prohlídka výstavy.

Galerie výtvarného umění v Ostravě a Kabinet architektury v listopadu vydají publikaci o tvorbě Stevena Holla s odbornými texty Niny Stritzler-Levine, Kerryho Deana Carso, Petera Olshavsky, Juhani Pallasmaa, Rostislava Šváchy, Petra Šmídka, Martina Strakoše a Adama Gebriana. K zakoupení bude na pokladně Domu umění a na e-shopu GVUO. 

PRAKTICKÉ INFORMACE
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Ostravy a Ministerstva kultury ČR. Záštitu nad výstavou převzali Tomáš Macura, primátor statutárního města Ostravy, Lubomír Zaorálek, ministr kultury ČR, Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje, a Velvyslanectví USA v Praze. Záštitu nad celoročními projekty GVUO převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. V neděli a pro seniory je vstup volný.

STEVEN HOLL: Making Architecture | OSTRAVA
22. 9. – 5. 12. 2021 (prodlouženo do 2. 1. 2022)
Kurátor výstavy: Nina Stritzler-Levine
Kurátoři v Ostravě: Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec
Koordinátor výstavy: Enrique García
Grafický design: Jaroslav Němec

gvuo.cz, koncertnisal.cz 

ORGANIZÁTOŘI VÝSTAVY: Galerie výtvarného umění v Ostravě, statutární město Ostrava; Kabinet architektury a Janáčkova filharmonie Ostrava 

PARTNEŘI: Ministerstvo kultury České republiky; Moravskoslezský kraj; Velvyslanectví USA v Praze; MAPPA!!!; Steven Holl Architecs 

STEVEN HOLL (9. prosince 1947, Bremertor, Washington) je americký architekt, jehož stavby odrážejí fascinaci vědeckými fenomény a hrou se světlem. Steven Holl studoval na University of Washington v Římě a na Architectural Association v Londýně (1976). Už v roce 1976 otevřel vlastní architektonickou kancelář v New Yorku. Vyučoval na University of Washington v Římě, Syracuse University v New Yorku a od roku 1981 působí na Columbia University v New Yorku. Je nositelem řady ocenění. Architektonická kancelář Steven Holl Architects realizovala již 66 projektů po celém světě, z toho 45 projektů ve Spojených státech amerických a 21 staveb v zámoří v 15 zemích a na 4 kontinentech (Amerika, Afrika, Asie, Evropa).

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero