Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

GVUO vystavuje fotografie z nejslavnějšího automobilového závodu světa

31. 5. 2023

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, prezentuje fotografie slavného automobilového závodu 24H LE MANS sportovního komentátora a fotografa Martina Straky. Vernisáž se uskuteční v úterý 6. června v 17 hodin za osobní účasti autora Martina Straky a kurátora výstavy Jiřího Jůzy. V ostravském Domě umění bude k vidění až do 20. srpna.  

"Může to znít nezvykle, ale tentokrát zveme do ostravského Domu umění milovníky rychlých aut. Čeká je velmi zajímavá výstava téměř stovky fotografií z různých závodních okruhů. Výstava reaguje na letošní stoleté výročí slavného automobilového závodu 24H LE MANS. Návštěvníci si prohlédnou fotografie Martina Straky, které spolu s projekcí filmu připomenou ty nejzajímavější momenty a příběhy z historie závodu. Atmosféru závodiště evokuje také slavný DUNLOP bridge a dětská dráha ve tvaru slavného okruhu," řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.

O VÝSTAVĚ
Výstava MARTIN STRAKA / Monsieur Le Mans představuje dvacet pět velkoformátových a šedesát maloformátových černobílých fotografií Martina Straky z let 1986–2022. Vystavované záběry byly pořízeny na automobilových závodech na okruhu Circuit de La Sarthe na okraji francouzského města Le Mans, na Masarykově okruhu v Brně, na Slovakiaringu u Dunajské Stredy a na Autodromu v Mostě. 

"Odborníci i fanoušci v anketách světových časopisů vždy jednou za čas určují, který automobilový okruhový závod je tím nejslavnějším. Vždy jsou na čelních místech 24H Le Mans, Indy 500 a Velká cena Monaka F1, přičemž francouzská bitva většinou vítězí. Jsem velmi rád, že jedinečnost dění na závodišti Circuit de La Sarthe, které má právě sto let, můžeme společně s GVUO představit v Ostravě," uvedl Martin Straka.

VÍTĚZSTVÍ I SMRT
24H LE MANS je jeden z nejproslulejších automobilových závodů světa. Je plný emocí, očekávání, nadějí, ale i zklamání. Fotografie Martina Straky jsou toho důkazem, ať už se podíváte na napjatou tvář závodní inženýrky Leeny Gade, radost Fernanda Alonsa, soustředěný pohled Juana Pabla Montoyi, rozverně diskutujícího šestinásobného vítěze Jackyho Ickx, doutnající auta nebo ruch ve chvíli, kdy mechanici mění pneumatiky. Tyto závody však nejsou vždy jen o radosti z adrenalinu. Nehoda, při které v roce 1955 zemřelo více než osmdesát diváků, včetně řidiče, je také součástí jejich staleté historie. 

DEN A NOC V GALERII
Letošní ročník závodu bude možné sledovat po celých dvacet čtyři hodin živě ve výstavním sále ostravského Domu umění. "Historicky poprvé bude Dům umění po dobu jednoho dne a noci z 10. na 11. června nonstop otevřen, abychom nabídli všem návštěvníkům a zájemcům to nejlepší, co letošní závod přinese, samozřejmě včetně Martinova živého komentáře z pražského studia Eurosportu. Nebudou chybět pohodlná lehátka, večerní DJ performance ani občerstvení. Vstupenky na netradiční event, včetně VIP balíčku s podepsanou fotografií Martina Straky, je možné už nyní zakoupit na e-shopu galerie," uzavřel Jiří Jůza, ředitel GVUO.

PRAKTICKÉ INFORMACE
Atmosféru stoletého závodu bude po celou dobu výstavy dotvářet projekce filmu Le Mans z roku 1971 se Steve McQueenem v hlavní roli. Fotograf Martin Straka provede výstavou ve čtvrtek 15. června v 17 hodin. V Domě umění bude k vidění také Výstava jednoho díla ze sbírky GVUO. Malbu Jana Zrzavého Stromy vybrala herečka Zuzana Stivínová mladší. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. V neděli a pro seniory vstup volný. 

MARTIN STRAKA / Monsieur Le Mans
7. 6. – 20. 8. 2023 (vernisáž 6. 6. v 17 hodin)
Kurátor: Jiří Jůza
Grafický design: Katarína Jamrišková

MARTIN STRAKA (1967), fotograf, televizní a okruhový komentátor, spisovatel, dabér a novinář. V sezonách 2007 až 2009 působil v týmech Charouz Racing System pro 24H LE MANS, Le Mans Series či A1 Grand Prix. Moderuje motoristické závody pro Eurosport, Nova Sport, Českou televizi, Digi Sport či Galaxie Sport. Od roku 2013 je hlasem Masarykova okruhu v Brně, komentuje také evropský i domácí autocross v Přerově. Pravidelně absolvuje Rallye Dakar v novinářském voze ostravského týmu FESH FESH Tomáše Vrátného. Pro film Le Mans´66 z roku 2019 daboval roli okruhového hlasatele. Je autorem čtyř knih. Získal řadu fotografických ocenění, například Zlaté oko pro nejlepší motoristický snímek roku 2008 nebo Cenu města Katovice v rámci Slezské novinářské fotografie. 

24H LE MANS (1923–2023) je legendární automobilový závod na okruhu Circuit de La Sarthe ve Francii. Během 24 hodin se týmy utkávají v nekompromisním boji o vítězství. Závodníci čelí extrémním výzvám, jako jsou noční jízdy a vyčerpání, přičemž testují své dovednosti, vytrvalost, ale i odolnost svých vozů. Jedná se o jedinečnou příležitost pro automobilový průmysl předvést své nejnovější technické inovace. Závod 24H LE MANS je nezapomenutelným zážitkem pro všechny diváky, nabízí napětí, odvahu, vášeň a bohatou historii v jedné velké show.

Záštitu nad výstavou převzal Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. 

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury. 

Partneři: Moravskoslezský kraj; Ministerstvo kultury České republiky; Rada galerií České republiky; GAP; NEWTON media, a.s.; RENGL, s.r.o.; Epona, Ostrava s.r.o.; Tiskárna Helbich, a.s.

Mediální partneři: ART ANTIQUES; Artalk; Artikl; A2; A2larm; Český rozhlas Ostrava; deník; EUROSPORT; FlashArt; ostravan.cz; Patriot magazín; polar; program; rádio Beat; Svět motorů

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a ve svých sbírkách pečuje o 23 tisíc uměleckých předmětů. GVUO spravuje Dům umění, kde pořádá výstavy staršího i současného umění, designu a architektury, včetně edukačních a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází veřejná knihovna s badatelnou zaměřená na výtvarné umění a dokumentaci výstav GVUO. Více informací na www.gvuo.cz

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero