Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Dvě nové knihy vydává Galerie výtvarného umění v Ostravě

16. 2. 2018

Tisková zpráva

Dvě výtvarné publikace doprovázejí výstavy v Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO). První s názvem abstraction creation / art non figuratif 1932–1936 je reprintem stejnojmenného alba z roku 1973, doplněná o text Jiřího Jůzy, kurátora stejnojmenné výstavy. Druhá publikace s názvem Norbert Grund pinx. – Johann Balzer sc. představuje Grundovy malby a Balzerovy grafiky, které jsou k vidění na výstavě Norbert Grund fecit / Jan Balzer sculpsit. Obě výstavy je možné si až do 25. března prohlédnout v ostravském Domě umění.

Sedmdesáti stránkovou publikaci abstraction creation / art non figuratif 1932–1936 tvoří texty kurátorů Margit Staber, Jiřího Jůzy a třicet reprodukcí abstraktních umělců, kteří se podíleli na originálním albu vydaném v roce 1973. Prezentované umělce, mezi nimiž je Hans Arp, František Kupka, Piet Mondrian, Wassily Kandinsky, Max Bill, Théo van Doesburg, do alba vybral Paule Nemours. 

Soubor serigrafií a litografií v albu představuje atraktivní výběr umělců, kteří patřili k čelním představitelům nejvýznamnějšího hnutí abstrakce ve dvacátém století. Album má charakter multiplu, protože v podobě mimořádně kvalitních serigrafií a litografií byla zahrnuta díla jednotlivých autorů, v některých případech i v původně negrafických technikách, jako jsou kvaš, kresba, olejem malovaný obraz nebo i reliéf,“ vysvětluje Jiří Jůza, kurátor výstavy a editor publikace. „Díky velmi vstřícné spolupráci se SVETLIK ART FOUNDATION je na výstavě v Domě umění možné obdivovat listy, které patří do exkluzivní první padesátky, jež byla určena pro zúčastněné umělce a nejbližší spolupracovníky. Tyto listy nebyly určeny k prodeji,“ doplňuje. 

Osmdesátistránkový katalog Norbert Grund pinx. – Johann Balzer sc. obsahuje statě kurátorů Jana T. Štefana i Jiřího Jůzy a padesát osm reprodukcí. „Katalog představuje osobnost i tvorbu malíře Norberta Grunda a rytce Jana Jiřího Balzera, dvou mimořádných uměleckých osobností 18. století, jejichž dílo získalo ve své době obrovskou popularitu,“ uzavírá Jůza. Na výstavě i v katalogu jsou zahrnuta díla napříč českými sbírkami a soukromými kolekcemi.   

Publikace k tisku připravil ostravský grafik Jiří Šigut. Publikace je možno pořídit na pokladně Domu umění nebo v galerijním e-shopu na www.gvuo.cz, Norbert Grund pinx. – Johann Balzer sc. za 450 korun a abstraction creation / art non figuratif 1932–1936 za 520 korun. Výstavy v ostravském Domě umění jsou k vidění od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné na výstavy činí 100 korun plné, 50 korun zlevněné. Vstup zdarma v neděli a pro všechny seniory. 

Výstava Abstraction-Création / art non figuratif 1932–1936 představuje album grafických listů stejnojmenného uměleckého hnutí, jehož cílem bylo prosadit abstraktní nefigurativní umění. Ve třicátých letech 20. století se zrodilo hnutí Abstraction, Création, do jehož okruhu patřilo přes devadesát umělců. V průběhu pěti let skupina vydala pět revue, v nichž své výtvarné počiny i myšlení představovali Kupka, Mondrian, Calder, Kandinsky i van Doesburg. Vystaveno je třicet průkopníků abstraktního umění, jejichž jména dnes patří mezi výtvarnou špičku. Výstavní exponáty zapůjčila SVETLIK ART FOUNDATION.

Výstava Norbert Grund fecit / Jan Balzer sculpsit připomíná třistaleté výročí narození Norberta Grunda. Grund se stal úspěšným autorem už za svého života, což vedlo k velkému zájmu veřejnosti o jeho tvorbu a docházelo i k jejímu reprodukování prostřednictvím ryteckých dílen. Nejznámější byla dílna Jana Jiřího Balzera, která vytvořila přibližně dvě stě listů podle Grundových maleb. Prezentováno je osmdesát pět exponátů obou umělců. 

Jana Malášek Šrubařová
Tisková mluvčí a PR
srubarova@gvuo.cz

ZÁKLADNÍ INFORMACE O PUBLIKACÍCH

Abstraction création / art non figuratif 1932–1936

Texty: Jiří Jůza, Margit Staber

Reprodukce: archiv GVUO (reprodukce pořízeny skenerem Cruse CS 350ST-MS-C+)

Grafický design a sazba: Jiří Šigut – CONCEPT, 2018

Tisk: PRINTO spol. s.r.o., Ostrava

Náklad: 200 ks

ISBN 978-80-87405-44-4

Norbert Grund pinx. – Johann Balzer sc. 

Texty: Jiří Jůza (ed.), Jan T. Štefan

Fotografie: Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou; Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna

Insurance Group; Moravská galerie v Brně; Muzeum hlavního města Prahy; Muzeum umění Olomouc, Markéta Ondrušková; Strahovský klášter – Královská kanonie premonstrátů na Strahově;

Oblastní galerie v Liberci; Oblastní muzeum v Mostě; soukromá sbírka „CS“

Obálku navrhl, graficky upravil a vysázel: Jiří Šigut – Concept, 2018

Tisk: PRINTO spol. s.r.o., Ostrava

Naklad: 200 ks

ISBN: 978–80–87405–45–1

Partneři výstav:

Mediální partneři: TV Polar, Deník, Literární noviny, Artalk, art&antiques, Ostravan, Artikl, Program, Radiohouse, A2, A2larm

Partneři: MSK, RG ČR, SVETLIK ART FOUNDATION, Nadace pojišťovny Kooperativa, Strahovský klášter – Královská kanonie premonstrátů na Strahově,  Anopress, Seepoint, Epona, Rengl, Printo

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero