Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Domínguez, Clavé, Condoy – GVUO skládá hold španělskému modernímu umění

27. 4. 2021

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, připravila výstavu Španělští umělci Pařížské školy. Výstava představí šest desítek uměleckých děl ze sbírky GVUO s tematikou býčích zápasů, Dona Quijota, žen či zátiší. Zahájena bude on-line vernisáží v úterý 4. května v 17 hodin a spuštěním virtuální prohlídky na webových stránkách GVUO. Výstava v Domě umění potrvá do 6. června.

Galerie výtvarného umění v Ostravě spravuje po Národní galerii Praha druhou nejvýznamnější kolekci španělského moderního umění v České republice. Její součástí byly dříve i dvě kresby Pabla Picassa, které ovšem muselo Ministerstvo kultury České republiky v rámci restitučního řízení v roce 1997 vrátit původním majitelům. Picassovy kousky tedy na výstavě neuvidíme, ale budeme si moci vychutnat díla dalších významných a výrazných španělských autorů takzvané Pařížské školy, uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.

Výstava španělského umění ze sbírky GVUO se v Domě umění konala naposledy v roce 1992. Tehdy ji připravil můj tatínek a kurátor Vilém Jůza. Termín otevření aktuální výstavy pro veřejnost závisí na vládních opatřeních, doplnil Jiří Jůza, ředitel GVUO.
 
O VÝSTAVĚ
V rámci výročí 95 let Domu umění připravila Galerie výtvarného umění v Ostravě výstavu obrazů, kreseb a grafik šestnácti španělských umělců, kteří zakotvili v Paříži. Vystavené exponáty jsou rozděleny do 8 tematických sekcí. Převážně jde o kresby a grafiky, ale i o velmi kvalitní výběr maleb. Všechny pocházejí ze sbírky GVUO. Výbušný charakter španělského umění podtrhuje také grafický vizuál výstavy od Kataríny Jamriškové, která smísila typickou červenou barvu s ilustracemi býků z kresby Óscara Domíngueze. 

Výstava se omezuje na období kolem roku 1946, kdy se v pražském Mánesu konala pod záštitou Československé republiky první poválečná zahraniční výstava s názvem Umění republikánského Španělska. Značná část vystavených prací zůstala v československých sbírkách, mimo jiné i v Ostravě, řekl Pavel Štěpánek, kurátor a odborník na dějiny umění hispánského světa, a dodal, že španělští umělci během svého pobytu v Československu navázali přátelství s řadou místních umělců. 

Kvalitu ostravské sbírky španělského moderního umění podtrhla výstava Óscar Domínguez v Československu, která se uskutečnila k výročí narození tohoto umělce v jeho rodném městě Tenerife na přelomu let 2016 a 2017. Díla Óscara Domíngueze ze sbírky GVUO byla na výstavu zapůjčena a významným způsobem ji posílila. Reprodukována jsou také v česko-španělské publikaci, kterou u příležitosti výstavy vydal kanárský kulturní ústav TEA Tenerife Espacio de las Artes v loňském roce, sdělil kurátor a doplnil, že většina Domínguezových děl se do sbírky GVUO dostala z Olomouce, kde malíř vystavoval v roce 1947 a při přípravě výstavy pobýval i tvořil v ateliéru sochaře Jaromíra Šolce a jeho ženy Marty.

ON-LINE KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA 
On-line komentovaná prohlídka s kurátorem Pavlem Štěpánkem se uskuteční ve čtvrtek 3. června v 17 hodin na Facebooku a YouTube GVUO. Edukační oddělení GVUO k výstavě připraví Studijní materiály nejen pro pedagogy s náměty na tvoření, které bude možné si stáhnout na webových stránkách GVUO v sekci Dokumenty a využít je v rámci virtuální, nebo fyzické prohlídky. 

PRAKTICKÉ INFORMACE
Záštitu nad výstavou převzali velvyslanec Španělského království v České republice J. E. Ángel Lossada Torres-Quevedo a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Vzhledem k vývoji epidemiologické situace může dojít ke změně otevírací doby, sledujte prosím webové stránky www.gvuo.cz, nebo Facebook GVUO.

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero