fbpx
Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Přirození

21. 9. 2022 – 1. 1. 2023
Záštitu nad výstavou převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.
Financováno z rozpočtu Ministerstva kultury ČR.

Vernisáž se uskuteční v úterý 20. září 2022 v 17 hodin.

Cílem výstavního projektu je představit umělecký vývoj a historii výtvarné skupiny Přirození, která působila v letech 1989–1992 a jejíž pozdější členové hráli od druhé poloviny 80. let 20. století významnou roli v rámci celorepublikové svobodné tvorby mimo oficiální scénu.
Veřejná vystoupení skupiny Přirození byla na svou dobu odvážným počinem v hledání identity umělce, upozorněním na neúprosnou situaci v umění a požadavkem svobodné tvorby, který vycházel z regionu pod silným ideologickým dozorem, a v neposlední řadě sebevědomým otevřením vlastní umělecké cesty. Mladá generace vstupující do ostravského vakua se aktivovala na platformě undergroundového společenství, které umožňovalo požadovanou svobodu. Setkávání umělců, malířů, literátů a dalších se aktivovalo na platformě undergroundového společenství a na veřejnosti se projevilo v několika neoficiálních akcích a výstavách.
Ke stěžejním okamžikům patřila jednodenní výstava „Ahoj lidi!,“ která se uskutečnila v podchodu k Ústřednímu autobusovému nádraží v Ostravě. Akce byla nebývalého rozsahu, nezvykle svobodná a vedla k založení umělecko-literární skupiny Přirození (1989–1992), která byla složená z umělců, jež působili v Ostravě.
Během působení skupiny se členy stali výtvarníci Daniel Balabán, Zdeněk Janošec Benda, Petr Pastrňák, Hana Puchová, Jiří Surůvka, Pavel a Helena Šmídovi a literát Jan Balabán, který byl vedle své literární činnosti ve své podstatě teoretikem skupiny.
Důležitou postavou byl také mikrobiolog a bakteriolog Vladislav Holec, který se stal kurátorem a galeristou, neúnavným iniciátorem a organizátorem kulturních akcí. Jeho dům se stal místem setkávání umělců, kde mohli čerpat ze svobodného poznávání a vystavovat.

Renata Skřebská

Kurátor: Renata Skřebská
Text: Renata Skřebská
Grafický design: Katarína Jamrišková
Propagace: Jana Malášek Šrubařová, Magdaléna Staňková
Vzdělávací programy: Hedvika Dalecká, Jana Sedláková

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero