Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE / ZAVŘENO

Nová galerie v nové republice / František Jureček – Alois Sprušil

2. 1. – 30. 4. 2019

Aktualita

15. 3. 1939: Okupace Československa

Do stálé expozice František Jureček – Alois Sprušil / Nová galerie v nové republice jsme tento týden zařadili dvě nová umělecká díla jako připomenutí 80. výročí německé okupace Čech, Moravy a Slezska, které se uskutečnilo
15. března 1939.

Obě umělecká díla jsou s válečným obdobím spjatá. Josef Čapek své obavy z dalšího vývoje Evropy předznamenal už v roce 1933 v malbě Mrak, Josef Dobeš zase zaznamenal Josefa Čapka při práci v koncentračním táboře v roce 1943. 


Ostrava se v prvních desetiletích 20. století etablovala v nové průmyslové a společenské centrum, které získalo dominanci v regionu. Velmi záhy však začala pociťovat zásadní nedostatek adekvátního výstavního prostoru.

Se vznikem Československa získaly její emancipační snahy nový impulz, na jehož základě vznikla idea Domu umění, který by prezentoval stálou expozici, jejíž základ tvořila Jurečkova obrazárna, vystavoval současné umění, sdružoval umělce a v neposlední řadě plnil výchovné a vzdělávací funkce.

K realizaci výstavní budovy dopomohlo setkání Františka Jurečky, ostravského stavitele a sběratele umění, a prvního ředitele Domu umění Aloise Sprušila, který Jurečkův odkaz galerii neobyčejným způsobem rozvíjel v období první republiky.

Expozice představuje nejen umělecké poklady z období zrodu Domu umění, ale i architekturu budovy, zmíněné osobnosti a celou řadu archivních dokumentů.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero