Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Metakódy / VÁCLAV RODEK

10. 3. – 6. 6. 2021
Záštitu nad výstavou převzal Lukáš Curylo, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Financováno z rozpočtu Ministerstva kultury ČR.

Václav Rodek skrze rozličné mechanismy malířské práce krouží kolem témat vnímání, vidění, zpochybňování a tázání se po realitě. Umanutě zkoumá subjekt-objektový vztah a zjišťuje, že tento vztah definovat jako model s vyzkoumatelnými parametry ani nelze. Spolu s ním jsme tak vrháni do členitého terénu vizuálních i obsahových vrstev. V jeho malbách nalézáme nestálost,která je demonstrací právě oné relativnosti světa.

Malba je mu doslova filozofickou prací. Témata, s nimiž často ve svých obrazech pracuje, tedy mytologie, či filozofická paradigmata, nejen studuje, ale rozličně je kóduje a reinterpretuje. Divák, který bude s Rodkovou malbou kdykoliv kontaktován a odhodlá se ji pochopit, musí vynaložit intelektuální úsilí. To ale nevylučuje fakt, že jeho obrazy slouží i jako autonomní vizuální znaky, které je možné prožít, aniž bychom si přečetli popisku. První výstava z cyklu OSTRAVA SOBĚ. 

Jaroslav Michna   
          
Vernisáž 9. 3. v 18 hodin a komentované prohlídky s kurátorem Jaroslavem Michnou a Václavem Rodkem jsou k vidění na Facebooku a YouTube GVUO.

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA ZDE
Záznam vernisáže ZDE
Záznam komentované prohlídky s Jaroslavem Michnou ZDE
Záznam komentované prohlídky s Václavem Rodkem ZDE
Interview s umělcem ZDE

Cyklus výstav OSTRAVA SOBĚ navazuje na dlouhodobou výstavní strategii představující autory, kteří k Ostravě mají úzkou vazbu (Hana Puchová, Daniel Balabán, František Kowolowski, Zbyněk Janáček, Petr Lysáček atd.). V souvislosti s aktuální situací otevřených – zavřených galerií jsme se rozhodli tuto linii zintenzivnit a rozšířit ji na celoroční program. V letošním roce budou představeni Václav Rodek, Marek Sibinský, Michal Kalhous a Eliška Čabalová. Věřím, že vzájemně prospěšné partnerství s ostravskou kulturní scénou bude pokračovat i v příštích letech.

Jiří Jůza

Koncepce, výběr a uspořádání výstavy: Jaroslav Michna
Texty: Jaroslav Michna
Překlad: Christopher Hopkinson
Grafický design: Katarína Jamrišková
Propagace: Jana Malášek Šrubařová, Magdaléna Staňková
Vzdělávací programy: Hedvika Dalecká, Jana Sedláková


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero