Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Kresby / VÁCLAV BROŽÍK

17. 8. – 31. 10. 2021
Záštitu nad výstavou převzal Lukáš Curylo, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.
Financováno z rozpočtu Ministerstva kultury ČR.

Výstava se uskutečnila v online podobě od 3. března do 2. května 2021. Z důvodu pandemie však byla veřejnosti zpřístupněna jen v online podobě. Proto jsme se rozhodli ji opět oživit a tentokrát ji skutečně zpřístupnit i pro Vás.

Znovuobnovená výstava v Kabinetu grafiky představuje osm přípravných kreseb, dvě malby malíře Václava Brožíka ze sbírek GVUO a dvě zmenšené reprodukce maleb z cizích sbírek. Malíř Václav Brožík (1851–1901) patří k nejvýznamnějším osobnostem Generace Národního divadla. Měl nevšední talent, ke kterému přidal i enormní píli – maloval až dvanáct hodin denně – a bezbřehou vůli prosadit se v obrovské konkurenci malířů působících v Paříži, kde na výstavním Salonu v roce 1878 získal Zlatou medaili II. třídy. Následně začal spolupracovat se sběratelem umění a významným obchodníkem Charlesem Sedlmeyerem a poté, co si v roce 1879 vzal za ženu jeho dceru, byl finančně zabezpečen až do konce života. Musel však striktně realizovat objednávky obrazů, které jeho tchán prodával nejen na evropském, ale i americkém uměleckém trhu.

Ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) se kromě deseti olejomaleb nachází i čtyřicet čtyři Brožíkových kreseb, přičemž ani jedna není přesně datovaná. Jedenáct z nich postrádá i malířovu signaturu a je doložena pouze pozůstalostním Brožíkovým razítkem.

Pojďme společně nahlédnout pod pokličku kreslířského umění Václava Brožíka, který získal během svého života spousty prestižních ocenění – jako jediný Čech v historii byl jmenován členem Académie des Beaux-Arts. 

Výstava byla poprvé nainstalována a zpřístupněna pouze online v termínu 3. 3. až 2. 5. 2021.

Gabriela Pelikánová

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA ZDE
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA ZDE
PŘEDNÁŠKA O VÁCLAVU BROŽÍKOVI ZDE

Koncepce, výběr a uspořádání výstavy: Gabriela Pelikánová
Texty: Gabriela Pelikánová
Překlad: Christopher Hopkinson
Grafický design: Katarína Jamrišková
Propagace: Jana Malášek Šrubařová, Magdaléna Staňková

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero