Tvorbu Jaroslava Róny ovlivnili, jak sám říká, Pablo Picasso, Paul Gauguin, Henri Moore, Alberto Giacometti, Alfred Kubin, Franz Kafka, Ernest Hemingway, Boris Vian a skupina Monty Python. Z českých umělců pak Jan Zrzavý, Otto Guttfreund, Vladislav Vančura, Karel Poláček a divadlo Sklep.
Jaroslav Róna je nepřehlédnutelný a možno říct, že i trvalý úkaz na scéně českého výtvarného umění. Svým dílem i vyhraněnými názory budí zpravidla vzrušené reakce a diskuse. Přes prognózy některých halasných teoretiků nedávných postmoderních štvanic je i dnes pevně a přesvědčivě rozkročen mezi tradičně pojatým obrazem a řádně modelovanou sochou.
Expozice v Domě umění je obohacena o prezentaci knih nakladatelství Gallery spol. s. r. o., které ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě vydává u příležitosti výstavy první velkou knižní monografii Jaroslava Róny.
JAROSLAV RÓNA
Jaroslav Róna se narodil v roce 1957 v Praze. V roce 1975 ukončil studium na Odborném učilišti Kara Hlinsko, obor kožešník a nastoupil na Střední odbornou školu výtvarnou v Praze. Své vzdělávání ukončil v roce 1984, kdy absolvoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, obor sklářské výtvarnictví. V roce 1987 spoluzaložil skupinu Tvrdohlaví. Samostatně vystavuje od roku 1985 např. v Praze, Seattlu, Vídni nebo Berlíně. Jako výtvarník spolupracoval na filmu Amerika (1994, režie Vladimír Michálek). Zúčastnil se desítek skupinových výstav v České republice i zahraničí. Jeho umělecká díla se nalézají ve sbírkách 11 kulturních institucí v České republice a mnoha soukromých sbírkách u nás i v zahraničí. Nejvýraznějším projektem z posledních deseti let byla realizace pomníku Franze Kafky v Praze v roce 2003. Kromě toho vystupuje s Františkem Skálou a Alešem Najbrtem v divadle Sklep pod názvem Tros sketos a vyučuje na Akademii výtvarných umění v Praze, ateliér Sochařství I.
K výstavě vyšla monografická publikace.