Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

JAN WOJNAR

21. 6. – 1. 10. 2023
Záštitu nad výstavou převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.
Financováno z rozpočtu Ministerstva kultury ČR.

Jan Wojnar (1944–2014), někdy označovaný jako „nejradikálnější konceptualista v Československé a České republice“, vizuální básník, autor obrazů, objektů, konceptuálních fotografických sérií, fotogramů a autorských knih, od konce šedesátých let realizoval celou řadu sérií, v nichž se dotkl mnoha problémů a témat řešených světovým konceptuálním uměním. Dílo Jana Wojnara charakterizuje důraz na procesuálnost, komplexnost analýzy určitého problému a na detailně propracované provedení výstupů a estetické řešení finální realizace. Wojnarovým sice nikde neformulovaným, ale z jeho celoživotního díla zřetelným záměrem je iniciovat změnu chápání a vnímání okolní reality; ať přímým zapojením diváka do „hry“ s uměleckým dílem, či iniciací nových myšlenkových postupů, odlišných od těch, které každodenně používáme.

Výstava v GVUO představí výběr ze všech Wojnarových tvůrčích etap. Vznikla ve spolupráci s rodinou Jana Wojnara a Museem Kampa – Nadací Jana a Medy Mládkových. 

Helena Musilová

Vernisáž se uskutečnila 20. června v 17 hodin.

Kurátorka: Helena Musilová
Spolupráce: Jaroslav Bárta, Matěj Bárta, Ladislav Daněk, Jiří Jůza, J. H. Kocman, Anna Langerová, Dagmar Lasotová, Jiří Šigut, Marie Wojnarová
Architektonické řešení: Jaroslav Bárta
Grafický design: Jiří Šigut, CONCEPT
Propagace: Jana Malášek Šrubařová, Magdaléna Staňková
Vzdělávací programy: Zuzana Grulichová, Jana Sedláková

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero