fbpx
Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

HIDDEN / Zvířata v antropocénu

14. 9. – 20. 11. 2022
Záštitu nad výstavou převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.
Výstava se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Vernisáž výstavy se uskuteční 13. 9. v 17 hodin.

"Když v tobě utrpení jiné bytosti vyvolá bolest, nepodléhej prvotní touze utéct od trpícího, ale naopak se přibliž co nejblíže k tomu, kdo trpí, a snaž se mu pomoci." (Lev Nikolajevič Tolstoj)

Naše spotřebitelské chování je už dlouho ekologicky neudržitelné. Ale místo toho, abychom vážně hledali alternativy, akceptujeme farmaření v továrnách, aby byl náš denní kus masa vždy k dispozici. Abychom sledovali nejnovější trendy, nosíme oblečení, které je produkované v podmínkách nevhodných pro lidi i zvířata. Pro naše rekreační potěšení navštěvujeme zoologické zahrady, kde jsou zvířata držena mimo své přirozené prostředí. Víra, že určité druhy můžeme využít pro svou potřebu, je v nás zakořeněna: chytáme je a uvězňujeme, nosíme jejich kůži, jíme jejich maso a experimentujeme na jejich tělech ve jménu vědy. Jak je možné, že děláme takové rozdíly mezi domácími a hospodářskými zvířaty?

Kromě obrovských ekologických škod, které jsou způsobeny využíváním zvířat v zemědělství (mimochodem podíl továrního zemědělství na globálním oteplování je vyšší než podíl celého odvětví dopravy na celém světě), zvířata, která jsou chována a zabíjena pro své maso, jsou nedostatečně chráněna platnými zákony. 

Keith Wilson


Vystavující a spolupracující umělci: Jon Amad, Adam Dean, Daniel Beltrá, Aitor Garmendia, Aaron Gekoski, Lissy Jayne, Jan Van Ijken, Britta Jaschinski, Amy Jones, Konrad Lozinski, Selene Magnolia, Jo-Anne McArthur, Kristo Muurimaa, Národní institut pro zdraví (NIH), Adam Oswell, Carlota Saorsa, Andrew Skowron, Timo Stammberger, Luis Tato, Gav Wheatley + anonym via Reuters

Kurátoři: Jo-Anne McArthur, Keith Wilson
Text: Keith Wilson
Překlad: Michaela Cocca, Milan Kovalčík
Grafický design: Katarína Jamrišková
Propagace: Jana Malášek Šrubařová, Magdaléna Staňková

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero