Vernisáž se uskuteční 8. dubna v 17 hodin.
Výstava bude zahájena skupinovou performance Panoptikon.
Název projektu „Collaboratory“ je neologismus složený z výrazů „collaboration“ (spolupráce) a „laboratory“ (laboratoř). Používá se jako význam pro experimentální, inovativní a kolektivní pracovní prostředí, kde se prolínají různé disciplíny, myšlenkové přístupy a kreativní strategie. Označuje sdílený prostor pro výzkum a tvorbu, kde spolupracují jednotliví studenti a skupiny různých zaměření. Výstavní koncepce nahlíží na tvůrčí experimentální polohy uvnitř proměňujícího se organismu ateliéru Malby II. V rámci této koncepce studenti přistupují k umění a médiu malby jako ke struktuře v neustálé proměně – inspirují se teorií Jacquese Derridy, který pojem struktury nahrazuje pojmem „událostí“, čímž vyjadřuje nestabilitu, otevřenost a nekonečnou reinterpretaci uměleckého díla. Systémy znaků a narativů navazují na myšlenky Rolanda Barthese, který zkoumal, jak se významy obrazů konstruují a jak dochází k jejich dekonstrukci či manipulaci. Pojem fluidní reality reaguje na Baudrillarda a jeho koncept simulakra, kdy malba přestává být pouhým záznamem reality a stává se vizuální simulací, která si hraje s otázkou reality a fikce.
Ateliér Malby II není jen pedagogickým prostorem, ale laboratoří vizuálního myšlení, kde studenti často zpochybňují zavedené normy, analyzují médium malby v kontextu současného umění a hledají nové experimentální strategie tvorby.
Výstavní projekt COLLABORATORY proto není jen prezentací hotových děl, ale spíše otevřeným experimentem, kde každé gesto, událost či dílo funguje jako fragment většího myšlenkového procesu. Divák se tak stává spolutvůrcem interpretace, jehož pohled a vnímání jsou klíčovou součástí dynamiky výstavy. V tomto kontextu je možné chápat výstavu nejen jako prezentaci uměleckých děl, ale jako proces vrstvení a experimentování s intermediálním obrazem, zvukem, performativní událostí, která se neustále proměňuje a nikdy nekončí.
Výstavní projekt Ateliéru Malby II Fakulty umění Ostravské univerzity se uskutečňuje v rámci cyklu výstav GVUO GEN*.
František Kowolowski
Součástí výstavního projektu jsou interaktivní části:
1. TICHÁ POŠTA
Projekt zkoumá komunikaci mezi čtyřmi místy prostřednictvím řetězové reakce na výchozí výtvarný podnět. Jedná se o procesuální dílo rozdělené do tří fází, přičemž každá vyústí v samostatnou realizaci. Každé fázi je vyhrazen jeden týden, celý proces se tedy uskutečňuje po dobu tří týdnů. Projekt vychází z autentických zkušeností studentů na zahraničních výjezdech. Každá destinace na původní podnět reaguje, transformuje jej a posouvá dál, podobně jako ve hře Tichá pošta.
Catanie (IT) – Došková Johana
Drážďany (DE) – Mazálková Šárka
Málaga (ES) – Lažová Jitka, Fejfarová Adéla
2. KANCELÁŘ PRO DOPISOVÁNÍ
(Rodáková, Nováková, Konček)
Kancelář pro dopisování nabízí jedinečnou možnost obdržet ručně psaný dopis tematicky propojující každodenní maličkosti s hlubšími úvahami nad komunitní vztahovou dynamikou. Autorský kolektiv se pyšní letitými zkušenostmi s psaním dopisů. Pro účast v projektu stačí zanechat svou adresu v GVUO a po obdržení dopisu je možné na něj opět zpětně reagovat.
3. WORKSHOP NALEZENÉ POEZIE
17. 4. v 17 h
(Klára Klimšová, Karin Krutsche)
Účelem nalezené poezie je vyvodit nový význam z něčeho, co původně vytvořil někdo jiný. Workshop je určen komukoliv, kdo rád čte a chce si novou formou vyzkoušet, jak lze ze stávajícího textu vytvořit vlastní originální dílo. Výtvarné pomůcky budou k dispozici na místě.
4. WORKSHOP FIGURÁLNÍ KRESBY PRO VEŘEJNOST
24. 4. v 10–15 h
Workshop zaměřený na kresbu podle živého modelu je určený pro úplné začátečníky z řad veřejnosti. Cílem je základní pochopení proporcí lidského těla a jeho zachycení pomocí linie i objemu. Kresebné výstupy budou vystaveny v rámci struktury Mentální mapy, která ve výstavním prostoru Collaboratory postupně vznikne a autorům budou vráceny po skončení projektu.
Kreslířské materiály budou k dispozici, kapacita je omezená počtem 10 osob
Přihlášky zasílejte na: jiri.kudela@osu.cz
4. OPEN JAM SESSION
22. 4. a 6. 5. v 16–18 h
Připojte se do společné hudební improvizace.
5. GALERIE KABINET 217
Výstavní projekty Kabinet 217 jsou volně přenesenou platformou galerie, která je letitou součástí pedagogické koncepce v Ateliéru Malba 2. V prostoru bývalého kabinetu vznikají v týdenních intervalech převážně individuální, ale i skupinové umělecké projekty, reagující na specifičnost tohoto prostoru. Práce nejsou předem konzultovány a jejich prezentace se uskutečňuje ve formátu klasické vernisáže s následnou diskuzí.
Studenti a studentky se pokusí tento výstavní koncept přenést do prostor bývalé kavárny Domu umění. V průběhu vzniknou čtyři dočasné skupinové výstavy, projekty, instalace, performance atd.
V rámci Galerie Kabinet 217 budou představeny tyto projekty:
I) LOPOTA
9. 4. v 17 h
(Voženílková Kateřina; Nachtmann Jonáš)
Záznam z okružní cesty do Domu umění.
II) WW4
16. 4. v 17 h
(Dominik Dragos Pohludka; Jakub Pohludka; Martin Wesley Pavlištík; Oliver Špliňo; Amálie Dudová; Alissa Abolentseva; Vojtěch Riedl; Prokop Vjaclovský)
Dům umění se změní v manufakturu post-zbraní. V době čtvrté světové války, kdy KDA statistiky už nemají smysl a brain rot dosahuje vrcholu, přetváříme ruiny industriálního světa v arzenál absurdní budoucnosti. Post-smart-military se střetává s memetickou estetikou válečného deliria. V této prohnilé prdeli civilizace – mezi rezavými plechy copper factory a zbytky energetických nápojů – reinkarnujeme archeologii konfliktu. Historie se zde neohýbá, ale láme: od mezopotámských podvodníků jako Ea-nāṣirpo hypermoderní BOHICA warfare. Zbraně už nejsou jen nástroji násilí, ale simulakry moci, ready-made artefakty post-katastrofického folklóru. Plasma coffee teče, GTA VII běží na glitchnutém serveru, zatímco konstrukční týmy kalibrují svůj absurdní arzenál. Jaké zbraně má válka po válce? A kdo je vůbec používá? Přijďte do naší zbrojnice – možná odejdete beze zbraně, ale určitě ne beze stopy.
III) SVĚTLO VE VITRÍNĚ
23. 4. v 17 h
(Jeroným Pospíšil, Marijana Oravcová, Eliška Hurytová)
Zabýváme se efektem a dopadem světla na konzumní společnost.
IV) SOUŽITÍ
30. 4. v 17 h
(Karin Krutsche, Klára Klimšová)
„Plynou řeky, věčné řeky pod oknem mého mlčení. Vidím stále na druhý břeh a nevím, proč nesním, že tam jsem, jiný a šťastný.“ (Fernando Pessoa, Kniha neklidu)
6. DERNISÁŽ
30. 4. od 17 h
Dernisáž výstavy spojená s hudebním minifestivalem, během něhož vystoupí tři kapely Black metal Faggots, Levaross, Šatlava a DJ Cytrac.
Vstup na výstavní projekt a doprovodné programy je volný