Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Místa & Knihy / ELIŠKA ČABALOVÁ

15. 9. – 31. 10. 2021
Záštitu nad výstavou převzal Lukáš Curylo, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.
Financováno z rozpočtu Ministerstva kultury ČR.

Místa. Prostředí je pro autorku z mnoha důvodů klíčové. Valašské Meziříčí je místem jejího dětství, v Jubilejní kolonii žije. Jejich atmosféru a proměny zachycují vystavené grafiky.  Nejedná se o sentimentální nebo nostalgický pohled, ale citlivou libelu. Citlivost, schopnost vidět pod povrch, zpochybnění jednoznačnosti výkladu a vnímavost smyslů činí z její tvorby jeden velký palindrom.
Knihy. Eliška Čabalová je ikonou v tomto náročném oboru. Výstava představuje kolekce mimořádných autorských knih a vazeb bibliofilií. Díky bravurní znalosti techniky autorka překračuje hranici uměleckého řemesla k volné sochařské tvorbě.  Dokladem jsou knižní objekty z cyklu Zlaté knihy. Součástí výstavy jsou i knižní makety, které zachycují historický vývoj knihy a knižní vazby s příznačným názvem Vyhynulé formy.

Renata Skřebská

Druhá výstava z cyklu OSTRAVA SOBĚ.

CYKLUS OSTRAVA SOBĚ
Cyklus výstav OSTRAVA SOBĚ navazuje na dlouhodobou výstavní strategii představující autory, kteří k Ostravě mají úzkou vazbu (Hana Puchová, Daniel Balabán, František Kowolowski, Zbyněk Janáček, Petr Lysáček atd.). V souvislosti s aktuální situací otevřených – zavřených galerií jsme se rozhodli tuto linii zintenzivnit a rozšířit ji na celoroční program. V letošním roce budou představeni Václav Rodek, Marek Sibinský, Michal Kalhous a Eliška Čabalová. Věřím, že vzájemně prospěšné partnerství s ostravskou kulturní scénou bude pokračovat i v příštích letech.

Jiří Jůza

Kurátor: Renata Skřebská
Text: Renata Skřebská
Překlad: Christopher Hopkinson
Grafický design: Katarína Jamrišková
Propagace: Jana Malášek Šrubařová, Magdaléna Staňková
Vzdělávací programy: Hedvika Dalecká, Jana Sedláková

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDA ZDE
VERNISÁŽ ZDE
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA ZDE

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero