fbpx
Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Místa & Knihy / ELIŠKA ČABALOVÁ

15. 9. – 31. 10. 2021
Záštitu nad výstavou převzal Lukáš Curylo, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.
Financováno z rozpočtu Ministerstva kultury ČR.

Ladislav Zívr (1909–1980) se měl stát hrnčířem. Jeho cesta však pokračovala na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde studoval sochařinu. Hlína a sádra se pro něj staly prioritním materiálem. Své sochy dotvářel patinou a polychromií.
Jeho velkým vzorem byl Otto Gutfreund – ve 30. letech 20. století navázal nejen na jeho plastiky v duchu civilismu, ale i na jeho kubistické období. Ve stejné dekádě ho ovlivnil i André Breton a surrealismus. O pár let později vznikla Skupina 42 a Zívr byl do ní přizván jako jediný sochař. Zprvu však neuspěl. Plastiky, tvořené v intencích symbiózy člověka a stroje začal vytvářet až kolem roku 1946. Dodnes jsou považovány za jedny z nejlepších, které v českém moderním sochařství vznikly. V letech 1948–1956 prožíval uměleckou krizi a svá díla z tohoto období záměrně ničil. Jako autor se znovu nadechnul až v průběhu 60. let. Přiblížil se tvorbě Hanse Arpa i Henriho Moora a vytvářel plastiky i kresby v duchu imaginativní abstrakce, v níž se snoubil svět organické a anorganické přírody s figurální tvorbou. V posledním dvacetiletí svého života žil ve Ždírci u Staré Paky, jehož krajina jej naplňovala a stala se mu životní i tvůrčí inspirací.  

Gabriela Pelikánová

Druhá výstava z cyklu OSTRAVA SOBĚ.

CYKLUS OSTRAVA SOBĚ
Cyklus výstav OSTRAVA SOBĚ navazuje na dlouhodobou výstavní strategii představující autory, kteří k Ostravě mají úzkou vazbu (Hana Puchová, Daniel Balabán, František Kowolowski, Zbyněk Janáček, Petr Lysáček atd.). V souvislosti s aktuální situací otevřených – zavřených galerií jsme se rozhodli tuto linii zintenzivnit a rozšířit ji na celoroční program. V letošním roce budou představeni Václav Rodek, Marek Sibinský, Michal Kalhous a Eliška Čabalová. Věřím, že vzájemně prospěšné partnerství s ostravskou kulturní scénou bude pokračovat i v příštích letech.

Jiří Jůza

Kurátor: Gabriela Pelikánová
Text: Gabriela Pelikánová
Překlad: Christopher Hopkinson
Grafický design: Katarína Jamrišková
Propagace: Jana Malášek Šrubařová, Magdaléna Staňková
Vzdělávací programy: Hedvika Dalecká, Jana Sedláková

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDA ZDE
VERNISÁŽ ZDE
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA ZDE

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero