Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00
URSZULA BROLL / Átman znamená Dech - Urszula Broll
URSZULA BROLL / Átman znamená Dech - Urszula Broll
URSZULA BROLL / Átman znamená Dech - Urszula Broll

URSZULA BROLL / Átman znamená Dech

V knize nalezneme texty Eweliny Krzeszowské, Justyny Balisz-Schmelzové a Janiny Hobgarské zevrubně analyzující důležité vývojové a tematické okruhy Urszuly Broll, která je zastoupena téměř ve všech etapách poválečného polského umění. Již přebal katalogu vizuálně přibližuje charakter tvorby této významné polské umělkyně. Ursula Broll (1930–2020) byla jako začínající výtvarnice jednou z mála žen, které se účastnily aktivit slezského undergroundu. Byla například i členkou protikomunistické umělecké skupiny St-53. Na počátku malovala expresivní portréty slezských žen, kubistická zátiší a industriální krajiny. Pracovala s abstrakcí i náhodou. Podstatným pro autorku bylo uskupení Oneiron, v němž se stýkali členové inklinující ke kognitivním experimentům, meditacím, magii a alchymii. Diskutovalo se zde v diskurzu filozofie, psychologie a umění. Toto prostředí i osobní zájem umělkyně ji od 70. let 20. století postupně přivedly ke spirituálně laděné tvorbě geometrických obrazců – mandal – ovlivněných buddhismem.

Koncepce publikace a výstavy: Janina Hobgarska
Texty: Ewelina Kreszowska, Justyna Balisz-Schmelz, Janina Hobgarska
Fotografie: Tomasz Mielech, Arkadiusz Ławrywianiec, Witalis Sołtys, Piotr Sobański, Rafał Wyrwich, Lidia Rogowicz, Roksana Miarka, Teresa Kępowicz
Anglický překlad: Hanna Korolczuk
Polský překlad: Agáta Glac
Grafický design: Kaja Gliwa
Tisk: Tiskárna FINIDR, s.r.o.
Náklad: 200 kusů

Vydala Galerie výtvarného umění v Ostravě, 2023

ISBN 978-80-87405-78-9

Tato publikace doprovodila výstavu URSZULA BROLL / Átman znamená Dech, která se konala v Domě umění v Ostravě (GVUO) v období od 18. 1. – 12. 3. 2023.

Speciální poděkování patří Nadaci Katarzyny Kozyry.

v češtině a angličtině

141 s., 69 reprodukcí, šitá vazba lepená


Kód produktu: K 0285
450
© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero