Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Bibliofilie / Galerie Pod Bílou horou / Knihovna GVUO

1. 10. – 28. 11. 2019

Výstava bibliofilií se koná od 1. 10. do 28. 11. 2019 v Knihovně GVUO (Poděbradova 1291/12) ve spolupráci se Spolkem českých bibliofilů.  Vystavené bibliofilie vydává vlastním nákladem muzejník, sběratel umění, editor, vydavatel a mnohdy i autor Jiří Klučka (1939) z Kopřivnice, který dlouhodobě působil jako vedoucí Muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jedinečnost expozice je dána především tím, že předkládané exponáty dosud vystavovány nebyly a nejsou zastoupeny ve veřejných knihovnách ani sbírkách. Na expozici v Knihovně GVUO naváže rozsáhlejší výstavní projekt obohacený o fotografické portréty nazvaný Tváře v Muzeu Fojtství v Kopřivnici v roce 2020. 

Výběr autorů bibliofilií vychází z dlouholetého přátelského zájmu editora o jeho výtvarnou práci, je oboustrannou výpovědí a sdělením, mnohdy i společnou vzpomínkou, je sdíleným pohledem i na okamžiky obecně lidské. 

Na produkci krásných tisků vydávaných na půdě Muzejní a vlastivědné společnosti ve Frenštátě pod Radhoštěm se podílela řada institucí a organizací. Jména osob účastných na výtvarné podobě, úpravců a ilustrátorů, později již pod hlavičkou Galerie Pod Bílou horou – Anna Georgiadu Treuchelová, Anežka Kovalová, Anna Grmelová, Miroslav Adámek, Lumír Ševčík, Antonín Strnadel, Martin Strnadel, Jan F. Kovář, Vladimír Jiránek, Vladimír Rocman, Josef Šamaj, Aleš Stanovský, stejně tak i jména tiskařů, a to i při tvorbě portfolií – František Cahel, Miroslav Bražina, Oldřich Kliš, Jiří Liška, Vladimír Bujárek, Tereza Dvořáková, Anežka Kovalová, a neopomeňme tiskařskou oficínu Dílny umělecké (později užité) grafiky OVM v Novém Jičíně. To vše s poděkováním za práci honorovanou mnohdy jen přátelským zaujetím.         

 Jiří Klučka

Kurátor: Renata Skřebská© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero