Architekt Alfred Neumann by se s největší pravděpodobností již dávno stal nejproslulejším „českým“ tvůrcem a teoretikem moderní architektury, kdyby ne složitosti doby, ve které žil a tvořil, a která měnila jeho osud tak často a překotně. Jeho teorie, vize a profesní úspěchy byly postupně překryty nánosy zapomnění a teprve až nyní pozvolna poodhalujeme jeho genialitu a teprve až nyní s odstupem několika desetiletí jsme schopni pochopit jeho význam a místo v dějinách moderního umění.
Alfred Neumann se narodil v židovské rodině ve Vídni, ale již od svých deseti let byl spojen s Brnem, kde se s rodiči přestěhoval. V Československu pak prožil 30 let svého života, zde vystudoval Německé vysoké učení technické, na kterém později také vyučoval. Po emigraci byl hlavně spojen s děním nově vzniklého států Izrael a pak s Kanadou, kde mimo jiné působil jako vysokoškolský pedagog na Lavalově univerzitě v Quebecku. S jeho projekty a realizacemi kromě Československa, se můžeme setkat v Německu, Polsku, Rakousku, Alžíru, Jihoafrické republice, Francii a Kanadě. Svými teoriemi ovlivnil celou generaci architektů a umělců, a stále inspiruje i ty současné.
Výstava a publikace věnována Alfrédu Neumannovi budou mít v Ostravě světovou premiéru a s největší pravděpodobnosti bude prezentována v dalších místech České republiky a v zahraničí (Berlín, Vratislav, Výmar, Brno, Paříž, Tel Aviv, Montreal, New York), nejen upozorní na dílo architektovo, ale na složité osudy jedince v dobách charakteristických krajní netoleranci k původu a odlišným názorům.
Příprava výstavy a vznik publikace bude vyžadovat nemalé prostředky a velké úsilí, jelikož to bude poprvé, kdy exponáty z několika zemí (některé se budou muset vyrobit znova, jelikož se nedochovaly) představí osobnost a dílo Alfreda Neumanna v takové šíří a tak komplexně a to navíc v kontextu tvůrců jeho doby i doby současné.
Výstava a publikace vznikne ve spolupráci Kabinetu architektury, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Massachusettským technologickým institutem (MIT) s Zvi Hecker Architekcts v Berlíně a s dalšími spřátelenými institucemi, soukromými subjekty a jednotlivci.
Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec
Kurátoři: Rafi Segal / Massachusetts Institute of Technology (MIT), Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec / Kabinet architektury, Ostrava, Zvi Hecker / Berlin
Architektonické řešení: Rafi Segal
Grafický design: Jaroslav Němec, Ben Fehrman–Lee
K výstavě vyšla doprovodná publikace, zakoupit ji můžete ZDE