Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

ProtimluvFEST

22. 10. 2022

16–21 h

16.00 ALEŠ KAUER (CZ), JAN SPĚVÁČEK (CZ), ATRIN MATUŠÍK (CZ) a MARTIN SKÝPALA (CZ)
Autoři nakladatelství Adolescent.

ALEŠ KAUER (1974) je výtvarník, básník, performer, zakladatel bibliofilského nakladatelství Adolescent, několika avantgardních hudebních projektů, organizátor kulturních akcí a literárně-hudebního festivalu Kvílení. Graficky a výtvarně doprovodil mnoho knih a časopisů. Publikuje v A2, Hostu, Tvaru, Welesu, Glosolalii, Prostoru, Artiklu... Hudebními recenzemi přispívá na portál Deník Referendum. Výbor z jeho juvenilních básní vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2011. Poslední básnické sbírky vyšly v nakladatelství Adolescent: VNĚ/MNĚ (2014) a HappyEND (2020). Na Bandcampu jsou ke slyšení cykly zhudebněných básní "Heron" (Ivan Martin Jirous), ERTH (Olina Stehlíková), Imaginists (Sergej Jesenin), Vyrozumění (Václav Havel)... Víc na www.kauer.cz nebo www.adolescent.cz.

ATRIN MATUŠÍK (1992) je autorem sbírky Bildungsroman (2018, Dauphin) a benefičního e-booku Naše řeč (2022, Adolescent). V roce 2020 byl nominován na Drážďanskou cenu lyriky. Aktuálně překládá do češtiny texty z antologie We Want It All: An Anthology of Radical Queer Poetics.

JAN SPĚVÁČEK (1982) je básník, pracovník s textem a učitel. Narodil se na Vysočině, z Vysočiny neustále odjíždí, přičemž se do ní vrací; žije v Jihlavě. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Periskop /2021/ je z nakladatelství Adolescent, na jehož chodu se podílí s jeho zakladatelem Alešem Kauerem a editorkou Marií Ferynou.

MARTIN SKÝPALA (1976) je básník, původem z Valašského Meziříčí, který vystřídal řadu zaměstnání, ale také i měst, ve kterých po jistou dobu pobýval. Své básně publikoval v řadě periodik (Protimluv, Tvar, Host, Čmelák a svět a další). Je autorem sbírky Alter ego. Nakladatelství Protimluv mu vydalo tři básnické sbírky: Ruční práce (2008), Příběhy písmen (2010) a Noc je na prodej. V nakladatelství Adolescent vydal letos sbírku Střídavá péče. Autor bydlí v Praze.

18.00 BÝT JINÝ II.
Patrycja Sikora (PL) a Suzana Tratnik (SLO). Z polštiny tlumočí Jiří Muryc, ze slovinštiny Alena Šamonilová.

PATRYCJA SIKORA (1989) je básnířka, slamerka a editorka. Publikovala v polských časopisech Kontent, Dwutygodnik, Czas Kultury, Helikopter, Mały Format, Odra aj., její překlady do češtiny vyšly v Psím vínu. Za svoji debutovou básnickou sbírku Instrukcja dla ludzi nie stąd (Návod pro lidi, kteří nejsou odsud) byla v roce 2020 nominována na cenu Paszporty Polityki. Je několikanásobnou vítězkou básnických slamů. Působí jako editorka literárního čtvrtletníku Strona Czynna, podílela se také na básnických antologiích Jak długo będziemy musieli (antologie queer poezie) a Biji Rojava! (antologie na podporu Rojavy). Žije a pracuje v Poznani.

SUZANA TRATNIK (1963) je spisovatelka, překladatelka z angloamerické literatury, publicistka, esejistka, dlouholetá aktivistka lesbického hnutí, je výraznou postavou současného slovinského kulturního života. V roce 1987 spoluzakládá lesbickou skupinu Škuc-LL v Lublani a podílí se na organizaci Festivalu gay a lesbických filmů (dnešní Festival LGBT filmu, mimochodem nejstarší festival tohoto druhu v Evropě a nejstarší mezinárodní filmový festival ve Slovinsku). Sama o svém aktivismu pro Sio1net říká, že bedlivě sledovala rodící se nová hnutí a vždy byla ráda „u toho“, hlavně pokud šlo o kulturu. Do dnešního dne jí vyšlo 7 sbírek krátkých povídek, 5 románů, obrázková knížka pro děti, dále je autorkou rozhlasové hry a odborných publikací o lesbickém hnutí ve Slovinsku a lesbické literatuře. Za svou literární činnost získala mnoho ocenění a nominací a je překládána do více jak dvaceti jazyků. V češtině vyšel její první román Jmenuju se Damián (2005) a také její druhý román Třetí svět (2013).

20.00 NĚKTEŘÍ LIDÉ JSOU JEDINEČNĚJŠÍ
Aleš Palán (CZ) o knize Robinsoni a donkichoti. Moderuje Petr Ligocký.

ALEŠ PALÁN (1965) je spisovatel a publicista, dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera (knižní rozhovor se samotáři Jako v nebi, jenže jinak a sborník Brnox, který připravil s Kateřinou Šedou), dvakrát byl na toto ocenění také nominován (rozhovor s bratry Florianovými Být dlužen za duši a román Ratajský les). Jeho rozhovor s šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině zvítězil v anketě Lidových novin Kniha roku, Divadlo Husa na provázku uvádí stejnojmenné představení. Palánův rozhovor s bratry Reynkovými Kdo chodí tmami byl oceněn výroční cenou Českého literárního fondu, tři autorovy knihy zvítězily v anketě Katolického týdeníku Dobrá kniha (Kdo chodí tmami, rozhovor s opatem Tajovským Člověk musí hořeti a s L. Armbrusterem Tokijské květy) Autor si obzvlášť cení třetího místa v soutěži Nejkrásnější kniha za publikaci Jaderná puma a její výroba v amatérských podmínkách – ocenění bylo uděleno v kategorii učebnice.

vstup volný

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero