Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Paul Gebauer – v jedné ruce štětec, v druhé hrábě

16. 12. 2020

Přednáška je přesunuta z 21. 10., kdy byla zrušena z důvodu nemoci přednášející. 

Vzhledem k epidemiologické situaci bude přednáška pouze streamovaná na Facebooku GVUO a YouTube GVUO v den konání akce, tedy 16. 12. v 16.30 hodin.

Přednáška Gabriely Pelikánové z cyklu Ostravsko očima umělců.

Zájemcům o umění je spíše známo jméno současného výtvarníka Kurta Gebauera, povědomí o Paulu Gebauerovi (1888–1951) není tak rozšířené, ale beze sporu se jedná o umělce, který stojí za povšimnutí. Výtvarný projev tohoto slezského rodáka je pestrý, od malířských počátků v duchu postimpresionismu přes kvalitní fotorealismy z 30. let minulého století až po monumentální malbu. Je pokládán za představitele tzv. Heimatkunst ve Slezsku – rurální tematiku však zpracovával modernisticky v duchu Nové věcnosti. Zároveň jej inspirovala i náboženská témata – jeho největší malířskou realizací se stala fresková výzdoba opavského chrámu sv. Hedviky (1935–1938) od architekta Leopolda Bauera. 

Paul Gebauer byl ve 30. letech poměrně úspěšný, pak přišla druhá světová válka, po níž začala být díla slezských německých autorů vnímána značně rozporuplně a mnohdy byla i záměrně ničena. Doceňován je v podstatě až nyní, o čemž svědčí loňská výstava jeho děl v Oblastní galerii Liberec a v letošním roce vlivem koronavirové pandemie předčasně uzavřená výstava ve Slezském zemském muzeu v Opavě.

Záznam přednášky můžete zhlédnout ZDE


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero