Loading page...
House of Art
TUE–SUN / CLOSED

For schools

Educational programmes for schools

Educational programmes for schools

Our educational programmes are aimed at a wide range of target groups: preschools, primary schools, secondary schools, art schools and universities, plus families and groups of adults.
These fun educational programmes give a fascinating insight into the world of art, offering visitors the chance to become involved in activities related to current exhibitions, develop their creativity and deepen their knowledge through interactive gallery tours. All age groups will enjoy this unique hands-on experience of art in the unique environment of our gallery.
Programme duration: preschools 60 minutes / primary schools, secondary schools, art schools and universities 60 minutes
Price: 30 CZK per child / student, accompanying teachers free of charge, programmes take place Monday–Friday from 08:00–18:00.
It is necessary to book the programmes in advance at www.gvuo.cz

ZISKY 2018 GVUO: JOSEF BOLF / Planeta, která neexistovala

8. 4. 2020 – 5. 6. 2020

Výstava představí autorův krátký animovaný film Těžká planeta, jehož hlavním hrdinou je chlapec, který z neutěšeného prostředí sídlišť uniká do svého imaginativního světa. Součástí výstavy jsou také obrazy a skici, které vznikly v návaznosti na film a Bolfovy nejnovější malby.  

PAVEL NEŠLEHA / Vidět jinak

8. 4. 2020 – 5. 6. 2020

Výstava představí malby, kresby a digitální tisky Pavla Nešlehy, který se řadí mezi významné osobnosti české umělecké scény osmdesátých let. Společným tématem vystavených děl je fenomén světla, kterým se autor dlouhodobě zabýval. 

Tailor-made program for schools

Tailor-made program for schools

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero