fbpx
Načítání obsahu...
Dům umění
ZAVŘENO

Španělští umělci Pařížské školy

Záštitu nad výstavou převzali velvyslanec Španělského království v České republice J. E. Ángel Lossada Torres-Quevedo a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.
Financováno z rozpočtu Ministerstva kultury ČR.

Galerie výtvarného umění v Ostravě vlastní sbírku obrazů, kresby a grafiky předních španělských umělců, v čele s Picassem, kteří zakotvili v Paříži. Současná výstava shromažďuje 72 prací, převážně kresby a grafiky, ale i velmi kvalitní výběr obrazů. Omezuje se na období kolem roku 1946, kdy se v pražském Mánesu konala pod záštitou vlády Československé republiky první poválečná zahraniční výstava: Umění republikánského Španělska. Měla obrovský ohlas; značná část vystavených prací zůstala v československých sbírkách, mimo jiné v Ostravě; někteří umělci, jako Óscar Domínguez, byli opětovně zváni k výstavám v Praze, Brně, Olomouci a Bratislavě až do roku 1949, kdy komunistická strana začala prosazovat princip tzv. „socialistického realismu“ a moderní umění mu muselo ustoupit. 
Pavel Štěpánek

Kurátoři: Pavel Štěpánek, Jiří Jůza
Texty: Pavel Štěpánek
Překlad: Christopher Hopkinson
Grafický design: Katarína Jamrišková
Propagace: Jana Malášek Šrubařová, Magdaléna Staňková
Vzdělávací programy: Hedvika Dalecká, Jana Sedláková

Autorské zastoupení: 
Óscar Manuel Domínguez Palazón, Hernando Viñes Soto, Antoni Clavé i Sanmartí, Luis Fernández López, Ismael González de la Serna, Roberta González, Honorio García Condoy, Pedro Flores García, Julio González Pellicer, Hoyos, Baltasar Lobo Casquero, José Palmeiro Martínez, Ginés Parra, Joaquín Ruiz-Peinado Vallejo, Manuel Viola, Francisco Bores López


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero