fbpx
Načítání obsahu...
Dům umění
10.00–18.00

Španělští umělci Pařížské školy

5. 5. – 6. 6. 2021
Záštitu nad výstavou převzali velvyslanec Španělského království v České republice J. E. Ángel Lossada Torres-Quevedo a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.
Financováno z rozpočtu Ministerstva kultury ČR.

Vernisáž výstavy bude streamována v úterý 4. května v 17 hodin na Facebooku a Youtube GVUO.

Galerie výtvarného umění v Ostravě vlastní sbírku obrazů, kreseb a grafik předních španělských umělců, kteří zakotvili v Paříži. Současná výstava shromažďuje 67 prací, převážně kresby a grafiky, ale i velmi kvalitní výběr obrazů. Omezuje se na období kolem roku 1946, kdy se v pražském Mánesu konala pod záštitou vlády Československé republiky první poválečná zahraniční výstava: Umění republikánského Španělska. Měla obrovský ohlas; značná část vystavených prací zůstala v československých sbírkách, mimo jiné v Ostravě; někteří umělci, jako Óscar Domínguez, byli opětovně zváni k výstavám v Praze, Brně, Olomouci a Bratislavě až do roku 1949, kdy komunistická strana začala prosazovat princip tzv. „socialistického realismu“ a moderní umění mu muselo ustoupit. 

Pavel Štěpánek

Kurátoři: Pavel Štěpánek, Jiří Jůza
Texty: Pavel Štěpánek
Překlad: Christopher Hopkinson (EN), Šárka Holišová (ES)
Grafický design: Katarína Jamrišková
Propagace: Jana Malášek Šrubařová, Magdaléna Staňková
Vzdělávací programy: Hedvika Dalecká, Jana Sedláková

Autorské zastoupení:
Francisco Bores, Antoni Clavé, Honorio García Condoy, Óscar Domínguez, Luis Fernández, Pedro Flores, Julio González, Roberta González, Ismael González de la Serna, Hoyos, Baltasar Lobo, José Palmeiro, Ginés Parra, Joaquín Peinado, Hernando Viñes, Manuel Viola 

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero