Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Ve výklencích Domu umění vznikne sedm dočasných velkoformátových maleb

16. 9. 2019

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) a Ostravská univerzita (OU) připravily týdenní malířskou intervenci na zeď budovy přiléhající k Domu umění. Vznik uměleckých děl v rámci projektu SITUACE mohou lidé sledovat od pondělí 23. do pátku 27. září za Domem umění. Do intervence se zapojí sedm umělců, Kristýna Krutilová, Filip Nádvorník, Václav Buchtelík a čtyři studentky ateliéru Malba 2, který na Fakultě umění (FU) vede František Kowolowski a Jiří Kuděla. 

"Zadní trakt ostravského Domu umění se stal oblíbeným útočištěm sprejerů. Nadchla mě myšlenka alespoň na pár dní právě toto místo nabídnout mladým umělcům, aby se takzvaně pořádně vyřádili. Street art se stal důležitou součástí umění a je jistě na místě mu dávat prostor. Těším se na všech sedm děl, která zde vzniknou. Sice budou mít pouze dočasný charakter, protože zeď bude časem zbořena kvůli přístavbě galerie Bílý stín, přesto jsem si jistý, že udělají Ostravanům radost," uvedl náměstek hejtmana kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

"Studentské návrhy ateliéru Malby 2 FU OU vycházejí z širokého spektra osobních přístupů. Výběr autorek podléhal kvalitativním nárokům, které osobitým způsobem ukazují tematické zaměření a formální zpracování obrazu. Jednotlivé přístupy se dotýkají vesměs osobních a intimních narací, či zpracovávají globální témata. Dá se konstatovat, že vybrané autorky mají vyzrálý výtvarný názor a zastávají výrazné umělecké strategie," uzavírá výběr studentů Jiří Kuděla.

Cílem intervence je umělecky zpracovat výklenky zdi, která je viditelná z parkoviště za Domem umění. Umělce vybrali kurátor GVUO Jaroslav Michna a pedagogové FU OU František Kowolowski a Jiří Kuděla. Společné téma malířům zadáno nebylo. Umělci budou využívat nejrůznější techniky – malbu štětcem i sprejem, včetně kombinovaných technik. V sedmi výklencích tak vznikne sedm dočasných velkoformátových uměleckých děl. Výtvarný materiál financuje Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, do něhož GVUO a její Dům umění územně patří. Lidé mohou sledovat vznik uměleckých děl po celý týden od 9 do 15 hodin samozřejmě s ohledem na dobré počasí. V případě dešťů bude tvorba odložena na další dny. 

Zapojení umělci:
Kristýna Krutilová
Filip Nádvorník
Václav Buchtelík
Tereza Samková
Karolína Kolbová
Adéla Matalová
Bára Krejčová

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, jedná se o největší sbírkotvornou galerii v kraji. Výstavy a akce pořádané GVUO ročně navštěvuje přes 100 tisíc milovníků umění. Sbírky GVUO obsahují přes 23 000 uměleckých předmětů. Výstavní prostory GVUO najdete v Domě umění, památkově chráněné budově z roku 1926, která patří mezi skvosty ostravské architektury. Kvalita sbírek řadí GVUO mezi 5 nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero