Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Steven Holl, autor koncertního sálu v Ostravě, vystavuje vystavuje v Domě umění, GVUO

16. 9. 2021

Výstava STEVEN HOLL: Making Architecture | OSTRAVA představuje dvanáct projektů známého amerického architekta Stevena Holla, který pro Ostravu navrhl nový koncertní sál. Výstavní projekt vznikl ve spolupráci Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) se statutárním městem Ostrava, Kabinetem architektury a Janáčkovou filharmonií Ostrava. Vernisáž se uskuteční v úterý 21. září v 17 hodin v ostravském Domě umění. Zároveň bude streamována na facebookových stránkách pořadatelů. Výstavu je možné navštívit až do 5. prosince letošního roku.  

"Výstava Stevena Holla je českou premiérou a jsem velmi rád, že dílo tohoto světoznámého architekta ukážeme právě u nás v Ostravě. Důvod je nasnadě. Mezi představenými projekty nechybí návrh ostravského koncertního sálu, na kterém aktuálně pracuje studio Stevena Holla s pražskou kanceláří Architecture Acts. Spolupráce se Stevenem Hollem a jeho týmem je pro nás obrovskou zkušeností a inspirací. Projekční práce pokračují rychlým tempem a věříme proto, že se stavbou koncertního sálu, která bude součástí komplexní rekonstrukce stávajícího Domu kultury, začneme již příští rok," sdělil Tomáš Macura, primátor statutárního města Ostravy, jenž nad výstavou převzal záštitu.

"Moderní architektura se v posledních letech stala velmi populární disciplínou, nebojím se říci, že propojuje stavitelství s uměním. Proto mě nadchla myšlenka, aby byly v naší galerii představeny projekty významného amerického architekta Stevena Holla. Návštěvníci se budou moci seznámit s procesem jeho tvorby od prvotních náčrtů a vizí až po modely jím navržených objektů. Velmi mě těší, že kromě více než desítky již realizovaných staveb, na výstavě nebude chybět ani představení jeho návrhu moderního koncertního sálu, který vyroste v Ostravě," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který převzal záštitu nad výstavními projekty GVUO.

O VÝSTAVĚ
Putovní výstava představuje jedenáct již realizovaných projektů amerického architekta Stevena Holla. V rámci evropského turné je součástí výstavy také dvanáctý projekt (nyní v přípravné fázi): koncertní sál v Ostravě. Expozice odhaluje složitý a osobitý proces tvorby architektonických projektů Stevena Holla, které jsou prezentovány od prvních akvarelových skic přes návrhy staveb až po jejich modely. Představeny budou například projekty Muzea výtvarných umění v Houstonu, Nekropole Ťin-pao-san na Tchaj-wanu, knihovny v Malawi, nebo Střediska péče o nemocné s rakovinou v Londýně.

"Architektonické práce Stevena Holla jsou na výstavě rozděleny do tří sekcí Thinking, Building a Reflecting. Thinking zachycuje akvarelové skici, malé pracovní modely a vzorky materiálů, které vedou k definování nápadů a tvoří základ každého Hollova projektu," vysvětlil Enrique García, koordinátor výstavy z kanceláře Steven Holl Architects a dodal, že sekce Building odhaluje proces tvorby prostřednictvím modelů a fotografií, které jsou pořízeny v procesu výstavby. "Reflecting pak představuje myšlenky Stevena Holla prostřednictvím vybraných filmových záznamů, oficiálních vyjádření a publikovaných ohlasů," uzavřel García.

Pro tvůrčí práci Stevena Holla jsou charakteristické akvarelové kresby. Náročný koncept propojení výtvarného prvku s matematickým výpočtem dnes využívá již jen málo architektů. Steven Holl kreslí každý den ráno, protože jeho mysl je nejjasnější a nejotevřenější intuitivnímu a vynalézavému myšlení, které je k vytváření architektury potřeba. Je obvyklé, že během jednoho projektu nakreslí až stovky akvarelů. Jak sám uvádí, vzájemná komunikace mozku a ruky zapojuje lidskou představivost bezprostředním, neurologicky propojeným, způsobem, který digitální proces neumí modelovat.

"Bezprostřednost dětského kreslení nás vrací k počátku myšlení. Nakreslí-li dítě na papír nějakou značku, výrazně tím zapojuje ruku, oči i mozek, avšak překvapení – například nápaditý výtvor „měsíčního králíka“ – je produktem mysli. Každý z mých architektonických projektů začal jako kresba – obvykle akvarelová v sešitku o rozměrech 13 × 18 cm, kterých mám v archivu přes třicet tisíc. Celý proces je projevem radosti a doufám, že ta se pak přenáší i do staveb k potěšení jejich uživatelů," řekl architekt Steven Holl.

Původní podobu putovní výstavy STEVEN HOLL: Making Architecture připravila Nadace Stevena Myrona Holla a kurátorka Nina Stritzler-Levine. Její světová premiéra se konala v Muzeu Samuela Dorského v New Paltz v New Yorku v roce 2018. Podobu ostravské výstavy připravili Enrique García z kanceláře Steven Holl Architects a kurátoři Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec z Kabinetu architektury.

DOPROVODNÉ PROGRAMY
Výstavu doprovodí publikace o tvorbě Stevena Holla, kterou jako první v českém prostředí vydává GVUO ve spolupráci s Kabinetem architektury. GVUO také nabídne komentované prohlídky a tvůrčí dílny pro školy i veřejnost. Termíny budou zveřejněny na webových stránkách galerie, osobní účast bude nutné si rezervovat v sekci Doprovodné programy. 

PRAKTICKÉ INFORMACE
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Ostravy a Ministerstva kultury ČR. Záštitu nad výstavou převzali Tomáš Macura, primátor statutárního města Ostravy, Lubomír Zaorálek, ministr kultury ČR, Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje, a Velvyslanectví USA v Praze. Záštitu nad celoročními projekty GVUO převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. V neděli a pro seniory je vstup volný.

STEVEN HOLL: Making Architecture | OSTRAVA
22. 9. – 5. 12. 2021 (vernisáž 21. 9. v 17 hodin)
Kurátor výstavy: Nina Stritzler-Levine
Kurátoři v Ostravě: Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec
Koordinátor výstavy: Enrique García
Grafický design: Jaroslav Němec

gvuo.cz, koncertnisal.cz 

Organizátoři výstavy: Galerie výtvarného umění v Ostravě; statutární město Ostrava; Kabinet architektury a Janáčkova filharmonie Ostrava 

Partneři: Ministerstvo kultury České republiky; Moravskoslezský kraj; Velvyslanectví USA v Praze; MAPPA!!!; Steven Holl Architecs 

STEVEN HOLL (9. prosince 1947, Bremertor, Washington) je americký architekt, jehož stavby odrážejí fascinaci vědeckými fenomény a hrou se světlem. Steven Holl studoval na University of Washington v Římě a na Architectural Association v Londýně. Už v roce 1976 otevřel vlastní architektonickou kancelář v New Yorku. Vyučoval na University of Washington v Římě, Syracuse University v New Yorku a od roku 1981 působí na Columbia University v New Yorku. Je nositelem řady ocenění. Architektonická kancelář Steven Holl Architects realizovala již 66 projektů po celém světě, z toho 45 projektů ve Spojených státech amerických a 21 staveb v zámoří v 15 zemích a na 4 kontinentech (Amerika, Afrika, Asie, Evropa).

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero