Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Shrnutí roku 2021 v Galerii výtvarného umění v Ostravě

6. 1. 2022

V Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO) se v loňském roce uskutečnilo 17 výstav, z toho 4 projekty pokračovaly z předchozího roku, 56 doprovodných a 132 edukačních programů, celková návštěvnost přesáhla 27 tisíc. Galerie byla kvůli pandemii uzavřena od 1. ledna až do 11. května loňského roku.

"Pandemie koronaviru a s ní spojená vládní opatření výrazně ovlivnila návštěvnost galerie v minulém roce. Například v roce 2018, kdy byla GVUO otevřena po celý rok, dorazilo zhruba 88 tisíc návštěvníků, v roce 2021 návštěvnost klesla téměř na třetinu. Je to škoda nejen kvůli zajímavým výstavám, jejichž délka musela být zkrácena, nebo musely být přesunuty na další rok. Pokles návštěvnosti nás mrzí také proto, že Dům umění, významná ostravská architektonická památka, oslavil vloni 95 let od svého otevření. Některé výstavy šlo sice v první polovině roku zhlédnout online, ale bezprostřední kontakt s díly přímo ve výstavních síních, je prostě nenahraditelný," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavami v GVUO převzal záštitu. 

"Dům umění byl otevřen výstavami Václava Rodka a španělského umění ze sbírky GVUO. Kvůli pandemii jsme přišli o velkou část výstavního roku, a přesto jsme na tom byli lépe než například divadla. Mnohé plánované výstavy jsme nakonec museli stejně jako v roce 2020 přesunout do následujícího roku. Na druhou stranu jsme díky úsporám a podpoře Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR rozšířili sbírku GVUO o 47 uměleckých děl převážně z druhé poloviny 20. století," vysvětlil Jiří Jůza, ředitel GVUO.

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ VÝSTAVA
Nejnavštěvovanějším projektem byla výstava STEVEN HOLL: Making Architecture | OSTRAVA, na níž významně participovaly statutární město Ostrava, Kabinet architektury a Janáčkova filharmonie Ostrava. S tvorbou Stevena Holla, autora nového koncertního sálu v Ostravě, se přišlo seznámit 4 225 osob. Uskutečnilo se 6 komentovaných prohlídek s architekty Petrem Šmídkem, Martinem Kropáčem a Hanou Petříkovou z Architecture Acts, Tadeášem Goryczkou a historikem architektury Martinem Strakošem, které byly zároveň streamovány na YouTube kanálu GVUO. V online podobě výstavou provedl i sám autor. V rámci výstavy bylo realizováno 6 tvůrčích dílen, 6 komentovaných prohlídek pro školy a 21 edukačních programů. Doprovodných aktivit k výstavě se zúčastnilo 825 návštěvníků.

AKTUÁLNÍ A PŘIPRAVOVANÉ VÝSTAVY
Aktuálně je v GVUO k vidění výstava Brčko na drátě, stálá expozice Dům umění v Ostravě, komorní výstava v Kabinetu grafiky s názvem Dost Dobrý Dobrinov a výstava jednoho díla ze sbírky GVUO, jejímž kurátorem se stal plastický chirurg Bohdan Pomahač, který vybral malbu Františka Muziky s názvem Z českého ráje. V lednu budou zahájeny výstavy Radost a MICHAL KALHOUS / Stary knedlik. Návštěvníci GVUO se v letošním roce mohou také těšit na výstavy Mariuse Kotrby, Adély Matasové, Antonína Procházky či ostravské výtvarné skupiny Přirození. 

PRAKTICKÉ INFORMACE
Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a ve svých sbírkách pečuje o 23 tisíc uměleckých předmětů. GVUO spravuje Dům umění, kde pořádá výstavy starého klasického i současného umění, designu a architektury, včetně edukačních a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází knihovna s badatelnou. Dům umění je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na výstavy činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. Pro seniory nad 65 let a v neděli je vstup volný. Více informací na www.gvuo.cz


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero