Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Popkultura a street art v nejnovějších malbách Pavla Formana

12. 12. 2023

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, představuje malby Pavla Formana z let 2018–2023. Vernisáž se uskuteční v úterý 12. prosince v 17 hodin a zahájí ji autor společně s kurátorem Tomášem Koudelou a Jiřím Jůzou, ředitelem GVUO. Výstava bude v ostravském Domě umění k vidění do 11. února příštího roku.  

"Galerie výtvarného umění v Ostravě představuje tvorbu bruntálského rodáka Pavla Formana. Malíř vystudoval známou uměleckou univerzitu v Berlíně, kde čerpal nejnovější podněty a inspirační zdroje pro svou vlastní tvorbu. Procestoval celý svět, v rámci stipendií a stáží pobýval v Americe, Číně, Dánsku i Holandsku, přesto se nakonec vrátil zpět do Moravskoslezského kraje, kde žije, tvoří a zároveň předává své zkušenosti na Katedře výtvarné výchovy Ostravské univerzity," řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.

HYBRIDNÍ FORMY BYTÍ
Po pětileté odmlce se v Ostravě opět představuje malíř Pavel Forman. Výstava Den noci prezentuje téměř dvě desítky autorových velkoformátových pláten z let 2018–2023, na nichž se prolínají figury, prostor, čas a město Ostrava. Pavel Forman pracuje nejčastěji s akrylovými a olejovými barvami nebo kombinovanou technikou. "Ve své nejnovější tvorbě potvrzuje výraznou změnu formálního akcentu své malířské práce, která je v posledních letech patrná v reduktivních přístupech k barvě a v konstrukci prostorových i objemových plánů," vysvětlil kurátor Tomáš Koudela.

Atypické postavy s mnoha končetinami i děti prorůstající se zvířaty jsou vždy umístěny v postapokalyptickém aranžmá na hranici světla a stínu, dne a noci. Patrná je z nich inspirace populární kulturou, ale také street artem. "V posledních letech mne velmi přitahují různé hybridní formy bytí, často si kladu otázku, co nás, lidi, odlišuje od jiných živočišných druhů," uzavřel malíř Pavel Forman.

PRAKTICKÉ INFORMACE
Komentovaná prohlídka výstavou s malířem Pavlem Formanem a kurátorem Tomášem Koudelou se uskuteční ve čtvrtek 1. února v 17 hodin. Na prohlídku je nutné se rezervovat předem na webových stránkách GVUO. Spolu s malbami Pavla Formana si v ostravském Domě umění můžete prohlédnout také výstavy Antonín Tomalík mezi svými; JAROSLAV KAPEC / Mnohotvárnost života; komorní výstavu Žena v proměnách času v Kabinetu grafiky a Výstavu jednoho díla ze sbírky GVUO, která prezentuje malbu Bedřicha Dlouhého Ulička odvahy, jejímž kurátorem se stal designer obuvi Oldrich Voyta. 

Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. Upozorňujeme, že od 1. ledna dojde ke změně vstupného. Vstupenka na jednu výstavu bude stát 60 korun, zlevněná pak 30 korun. Nedělní volný vstup se přesune na pátek, vstup zdarma pro seniory nad 65 let bude v roce 2024 zachován. 

PAVEL FORMAN / Den noci
13. 12. 2023 – 11. 2. 2024 (vernisáž 12. 12. v 17 hodin)
Kurátor: Tomáš Koudela
Grafický design: Katarína Jamrišková

PAVEL FORMAN (1977), malíř, pedagog a básník, vystudoval Pedagogickou fakultu Palackého univerzity v Olomouci a Univerzitu umění v Berlíně. Absolvoval celou řadu zahraničních stipendií. Ve své tvorbě se inspiruje pop-artem, současnou popkulturou i street artem. Svou tvorbu prezentoval na více než osmdesáti výstavách v České republice i zahraničí (Brazílie, Litva, Německo, Polsko, Turecko, USA). Samostatně vystavuje od roku 1999.

Záštitu nad výstavou převzal Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. 
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury. 

PARTNEŘI: Moravskoslezský kraj; Ministerstvo kultury České republiky; Rada galerií České republiky; Ostravská univerzita; GDM Contemporary; NEWTON media, a.s.; Fakultní nemocnice Ostrava; RENGL, s.r.o.; Epona Ostrava s.r.o.; Tiskárna Helbich, a.s.

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI: ART ANTIQUES; Artalk; Artikl; Czech Design; Český rozhlas Ostrava; deník; FlashArt; ostravan.cz; Patriot magazín; polar; program; rádio Čas

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a ve svých sbírkách pečuje o 23 tisíc uměleckých předmětů. GVUO spravuje Dům umění, kde pořádá výstavy staršího i současného umění, designu a architektury, včetně edukačních a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází veřejná knihovna s badatelnou zaměřená na výtvarné umění a dokumentaci výstav GVUO. Více informací na www.gvuo.cz.

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero