Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) od května rekonstruovala střechu Domu umění. Památkově chráněná budova se znovuotevře vernisáží pěti výstav v úterý 15. října v 17 hodin. K vidění bude umění od 16. století až do současnosti. Představena bude tvorba Rudolfa Sikory s výrazným ekologickým poselstvím, ale také dílo Otto Gutfreunda, zakladatele kubistického sochařství. Obě výstavy budou v ostravském Domě umění k vidění do 12. ledna. Zároveň budou zpřístupněny i komornější projekty Kříž, nová stálá expozice Dům umění v Ostravě a Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO.
Díky rekonstrukci se Dům umění opět přiblížil svému vzhledu z roku 1926, kdy byla budova otevřena. Tehdy byl všem známý výrazný nápis DŮM UMĚNÍ umístěný úplně nahoře v průčelí budovy. Nový nápis se tedy vrací na své původní místo, jak ho známe z historických fotografií. Dům umění chceme udržovat v reprezentativním stavu, na příští rok je například naplánovaná přestavba vestibulu, uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.
RUDOLF SIKORA
Výstava Rudolfa Sikory KONEC SVĚTA? Ekologický komiks vychází z projektu Eko(ko)mix. 50 let Římského klubu, který autor připravil pro Galérii města Bratislavy v roce 2018. Ostravská výstava je nově a originálně pojatá, připravená na míru Domu umění. Věnuje se problematice ekologie v autorově tvorbě od 70. let 20. století až do současnosti. Česká výstava je obohacena o autorova nejnovější díla a jejich konfrontaci se staršími. Představeno bude kolem 50 uměleckých děl, které zapůjčily Slovenská národná galéria, Považská galéria umenia v Žiline, GVUO, Zbierka Linea, Roman Fecik Gallery a autor.
Rudolf Sikora si ekologické hrozby visiace nad našou civilizáciou uvedomil už pred niekoľkými desaťročiami a výtvarne na ne reagoval ako jeden z prvých aj v širšom československom a európskom kontexte. Avšak vo svetle súčasných udalostí, ktoré hýbu už celou našou planétou, mám na mysli masové ekologické protesty a hnutie, nedávny klimatický štrajk, na ktorom sa tiež zúčastnil, si znovu uvedomil naliehavosť ekologickej horzby a aj v prípade ostravskej výstavy podotýka, že nie je dôležitý on ako autor, ale predovštkým posolstvo, ktoré výstava prinesie, posolstvo, ktorým chce osloviť, čo najvac divákov, čo najviac ľudí, vysvětluje Katarína Bajcurová, kurátorka výstavy.
OTTO GUTFREUND
Výstava Bod zlomu zachycuje tvorbu Otto Gutfreunda (1889–1927) před a po první světové válce, kdy se proměnil styl jeho práce z kubismu postupně až na civilismus. Na výstavě bude prezentováno dohromady 16 plastik a 7 kreseb z obou tvůrčích období. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek GVUO, Národní galerie Praha, Západočeské galerie v Plzni i Moravské galerie v Brně.
Nejvzácnějším artefaktem výstavy je dřevěná socha Sedící žena z roku 1916. Jedná se o krajní polohu, v níž Gutfreund dospěl až ke geometrické abstrakci. Socha vznikla v internačním táboře v Provence, kde byl sochař zajat francouzskou armádou, a nemohl se tak účastnit bojů, přestože chtěl. Socha je výjimečná nejen z pohledu formální analýzy, ale i díky doslova polním podmínkám, za kterých vznikla, uzavírá Jaroslav Michna, kurátor výstavy.
DOPROVODNÉ PROGRAMY
Výstavy doprovázejí edukační programy pro školy, tvůrčí dílny pro veřejnost a komentované prohlídky, které se uskuteční s Jaroslavem Michnou 31. 10. a 9. 1., s Rudolfem Sikorou a Katarínou Bajcurovou 28. 11. Na komentované a tvůrčí programy je nutno se rezervovat na www.gvuo.cz V rámci výstavy Rudolfa Sikory je připravena také beseda autora s českými a slovenskými ekology Mikulášem Hubou, Jurajem Mesíkem, Janem Piňosem a Petrem Nováčkem v úterý 26. 11. v 17 hodin.
K vidění bude také stálá expozice Dům umění v Ostravě a krátkodobá tematická výstava Kříž. Nechybí ani Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO, která prezentuje malbu Filipa Andrejeviče Maljavina s názvem Ohrožení Európy. Jejím kurátorem se stala Jana Maříková-Kubková, vedoucí Oddělení archeologie středověku a vedoucí Výzkumu Pražského hradu Archeologického ústavu AV ČR. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné na všechny výstavy činí 100 korun plné a 50 korun zlevněné. Pro seniory a v neděli je vstup volný.
Kontakt pro média: Jana Malášek Šrubařová, 731 691 563, srubarova@gvuo.cz
NOVÉ VÝSTAVY V GVUO:
Záštitu nad výstavami převzal Lukáš Curylo, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.
Rudolf Sikora / KONEC SVĚTA? Ekologický komiks
16. 10. 2019 – 12. 1. 2020
Kurátor: Katarína Bajcurová
Grafický design: Katarína Jamrišková
OTTO GUTFREUND / Bod zlomu
16. 10. 2019 – 12. 1. 2020
Kurátor: Jaroslav Michna
Grafický design: Robert V. Novák
Dům umění v Ostravě / stálá expozice
od 16. 10. 2019
Kurátor: Jiří Jůza
Kříž
16. 10. 2019 – 26. 1. 2020
Kurátor: Jiří Jůza
Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO / Filip Andrejevič Maljavin / Ohrožení Európy
16. 10. 2019 – 26. 1. 2020
Kurátor: Jana Maříková-Kubková
Grafický design: Robert V. Novák & Zuzana Burgrová
RUDOLF SIKORA (1946) malíř, grafik, fotograf, výtvarník a pedagog, studoval na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u profesorů Petra Matejky a Dezidera Millyho. Od roku 1990 vyučuje na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. V roce 1992 byl jmenován profesorem. V roce 1970 zorganizoval I. Otevřený ateliér, který předznamenal nástup konceptuálně zaměřené výtvarné generace. Podílel se na vzniku hnutí Veřejnost proti násilí a spoluzaložil skupinu Syzýgia. Už od 70. let 20. století se ve své tvorbě věnuje ekologickým výzvám a díky tomu se stal ambasadorem životního prostředí na Slovensku. Svou tvorbu vystavoval na více než 70 autorských výstavách v České republice a zahraničí (Slovensko, Spojené státy americké, Německo, Belgie, Itálie, Maďarsko), kde je zastoupen ve veřejných i soukromých sbírkách.
OTTO GUTFREUND (1889–1927) sochař, který vystudoval Umělecko-průmyslovou školu v Praze. Člen Skupiny výtvarných umělců. Během 1. světové války vstoupil do Cizinecké legie. Účastnil se bojů na Sommě. Krátce byl i vězněn. Od roku 1926 vyučoval na Umělecko-průmyslové škole v Praze. Během svého života vystavoval v České republice i v zahraničí (New York). Zastoupen je ve významných veřejných a soukromých sbírkách po celém světě (Spojené státy americké, Rusko, Německo, Velká Británie, Norsko, Švédsko, Rakousko, Itálie).
Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, jedná se o největší sbírkotvornou galerii v kraji. Výstavy a akce pořádané GVUO ročně navštěvuje přes 100 tisíc milovníků umění. Sbírky GVUO obsahují přes 23 000 uměleckých předmětů. Výstavní prostory GVUO najdete v Domě umění, památkově chráněné budově z roku 1926, která patří mezi skvosty ostravské architektury. Kvalita sbírek řadí GVUO mezi 5 nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.
Hlavní mediální partner výstavy Rudolfa Sikory: Český rozhlas Ostrava
Mediální partneři: ART ANTIQUES, Artalk, Artikl, A2, A2larm, deník, dějiny a současnost, FlashArt, Literární noviny, ostravan, Polar, Positiv, Program, Radiohouse
Partneři: MSK, RG ČR, NEWTON Media, RENGL, Seepoint, Tiskárna Helbich, Dopravní podnik Ostrava