Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Mimořádná cena MUSEIONfilmu včera putovala do Ostravy

10. 6. 2022

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, získala ve čtvrtek 9. června mimořádnou cenu na přehlídce muzejních filmů MUSAIONfilm v Uherském Brodě za originální prezentaci kulturní instituce v době pandemie. Skleněnou sošku Labyrint světa 2022 galerie získala za komentovanou prohlídku Domem umění, která vznikla v roce 2021 jako připomínka 95. výročí jeho otevření.  

"Dvacetišestiminutová komentovaná prohlídka představuje bohatou historii ostravského Domu umění. Budova je totiž krásná nejen svým zevnějškem a programovou náplní, ale také interiéry, které si na mnoha místech zachovaly původní podobu. Instituci však netvoří jen její sbírka a výstavní prostory, ale zejména její lidé. Ve filmu proto nevystupují herci, ale skuteční zaměstnanci GVUO, kteří znají své limity a nebojí se si ze sebe v některých scénách udělat i legraci," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo. 

Film 95 let Domu umění / 1926–2021 vznikl v produkci GVUO a kromě zaměstnanců galerie se na něm podíleli profesionální kameraman a zvukař. Komentovanou prohlídku ostravským Domem umění s ředitelem galerie Jiřím Jůzou můžete zhlédnout na YouTube kanálu GVUO.

Přehlídku muzejních filmů pořádá již od roku 1998 Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, příspěvková organizace Ministerstva kultury České republiky. V letošním roce se uskutečnil už její 24. ročník. Hlavní cenu MUSAIONfilmu Černý Janek 2022 získala Česká televize za svědectví o mimořádném uměleckém projektu Vivat Comenius. Cenu Františka Pospíšila (1885–1958) 2022 za objevné zobrazení významné historické osobnosti a jejího díla obdrželo Záhorské muzeum Skalica za film Páter Paulín Bajan OFM. Zlaté kopí Černého Janka 2022 si odnesl Národní památkový ústav za originální výtvarné zobrazení kulturní památky Pražská Invalidovna. Čestné uznání si dále odvezli Židovské muzeum v Praze, Muzeum umění Olomouc, Národní technické muzeum, Národní pedagogické muzeum a knihovna Jana Ámose Komenského.

Vítěze vybrala odborná porota ve složení prof. Mgr. Rudolf Adler; Mgr. Miroslav Vaškových, Ph.D.; PhDr. Pavel Popelka, CSc.; Mgr. Pavel Holman; PhDr. Jan Blahůšek, Ph.D.; Václav Hron; prof. MgA. Marek Jícha; PhDr. Petr Slinták a Mgr. Jarmila Šlaisová.


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero