Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Lektorské centrum GVUO představuje maskota lachtana Serafína

23. 11. 2021

Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, otevřela v úterý 23. listopadu výstavu Brčko na drátě určenou dětem a jejich doprovodu. Interaktivní výstava seznamuje hravou formou s patnácti uměleckými díly ze sbírky GVUO a pobízí k rozvíjení kreativity přímo v prostoru galerie. V ostravském Domě umění ji můžete navštívit až do 27. února příštího roku.   

"Galerie výtvarného umění v Ostravě se zaměřuje na práci s malými návštěvníky dlouhodobě. Při běžném celoročním provozu bez omezení lektorky GVUO připraví až tři sta programů pro více než čtyři tisíce účastníků. Programy jsou primárně zaměřeny na děti a školy, ale GVUO se také věnuje hendikepovaným, dospělým a seniorům, pro které realizuje tvůrčí dílny," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.

O VÝSTAVĚ
Výstava představuje výběr patnácti uměleckých děl ze sbírek GVUO z oblasti kresby, malby, grafiky, fotografie a prostorové tvorby, které se staly inspirací k tvůrčím tipům lachtana Serafína, jež GVUO zveřejňovala online v období pandemie. Součástí výstavy jsou interaktivní zóny, v nichž si děti mohou hrát, kreslit, lepit, stříhat a spolu s rodiči popustit uzdu své fantazii. 

"Brčko na drátě je název jednoho z tvůrčích tipů lachtana Serafína, které jsme připravovaly hlavně v době, kdy byly galerie kvůli pandemii uzavřeny. Vzniklo tak šedesát tipů na tvoření pro děti, které kolegyně Hedvika Dalecká oživila ilustracemi lachtana Serafína, jenž má svůj předobraz v plastice sochaře Jana Laudy" vysvětlila Jana Sedláková, lektorka GVUO, a pokračovala "Jméno Serafín mu vybraly děti, které navštěvují naše edukační programy. Líbilo se nám a ze Serafína se stal symbol našeho lektorského oddělení pro děti."

Ve výstavě se setkáte nejen se zmiňovanou plastikou, ale také s ilustracemi lachtana Serafína na zdech výstavního sálu, na tvůrčích tipech, na samolepkách, tetovačkách i v podobě plyšového zvířete, které je na prodej na pokladně Domu umění.  

"Pokud nemůžete galerii navštívit osobně, tvořivé úkoly si můžete stáhnout na webových stránkách GVUO a vypracovat je s dětmi doma. Nezapomeňte své výtvory vyfotit a poslat nám je na e-mailovou adresu sedlakova@gvuo.cz, nebo je zveřejněte na sociálních sítích pod heslem #gvuodoma. Uděláme si z nich virtuální výstavu," uzavřela Hedvika Dalecká, lektorka GVUO. 

PRAKTICKÉ INFORMACE
GVUO v říjnu vydala interaktivního průvodce galerií pro rodiny s dětmi od 5 let s názvem Galerie v kostce. Jedná se o ilustrovanou publikaci plnou informací o výtvarném umění, zajímavostí ze zákulisí GVUO a tvůrčích úkolů. K zakoupení je na pokladně Domu umění a na e-shopu galerie. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. V ceně vstupenky je tetovačka pro děti zdarma. V neděli a pro seniory vstup volný. 

Brčko na drátě
23. 11. 2021 – 27. 2. 2022
Kurátorky: Hedvika Dalecká a Jana Sedláková
Grafický design: Katarína Jamrišková

LACHTAN SERAFÍN Jsem lachtan a jmenuji se Serafín. Jméno mi vybraly děti, které navštěvují edukační programy v galerii. Nenarodil jsem se v přírodě jako mí lachtaní kamarádi, ale v ateliéru významného sochaře Jana Laudy, který mě vytvořil v roce 1936 z hladkého kovu, jemuž se říká bronz. Dříve jsem mimo jiné sloužil i jako chrlič vody ve výběhu s plameňáky v ZOO Ostrava. S plameňáky mi bylo dobře, ale protože jsem byl vystavený všem nečasům, jako je déšť i mráz, byl jsem rád, když mě převezli do tepla Domu umění.
Díky tomu jsem se stal symbolem lektorského centra GVUO, kde společně s lektorkami Janou a Hedvikou připravujeme různé tvůrčí aktivity a dílny. Nedávno jsme vydali interaktivního průvodce GALERIE V KOSTCE. Seznámím Vás v něm s galerií, představím umělecká díla z našich sbírek a budu Vám rádcem u zajímavých úkolů a námětů na tvoření v galerii, doma i venku. A taky Vám prozradím nejrůznější tajnosti ze zákulisí galerie, ale PŠŠŠT, je to tajné!

Záštitu nad výstavami GVUO převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Výstavy jsou financovány z rozpočtu Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR.

PARTNEŘI: Ministerstvo kultury České republiky; Moravskoslezský kraj; Rada galerií České republiky; NEWTON media, a.s.; RENGL, s.r.o.; Tiskárna Helbich, a.s.

MEDIÁLNÍ PARTNEŘIi: ART ANTIQUES, Artalk, Artikl, A2, A2larm, Český rozhlas Ostrava, deník, FlashArt, ostravan, Patriot magazín, polar, program, Radiohouse

95 let Domu umění, GVUO  (1926–2021) Ostravský Dům umění oslavil v letošním roce 95 let od svého otevření. Památkově chráněná budova, kterou na základě veřejné soutěže vyprojektovali architekti František Fiala a Vladimír Wallenfels, je charakteristická svými cihlovými stěnami. V Domě umění sídlí Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), která je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, a pořádá zde výstavy výtvarného umění, designu a architektury. Její sbírky čítají přes 23 000 uměleckých děl. 


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero