Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

GVUO vystavuje tvorbu Elišky Čabalové a Ladislava Zívra

9. 9. 2021

Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, připravila výstavy ostravské výtvarnice a pedagožky Elišky Čabalové a Ladislava Zívra, významného českého sochaře 20. století. Vystaveny budou knižní vazby, digitální tisky, sochy i kresby. Vernisáž obou výstav se za účasti Elišky Čabalové a kurátorek Renaty Skřebské a Gabriely Pelikánové uskuteční 14. září v 17 hodin. Zároveň bude živě přenášena na Facebooku GVUO. V ostravském Domě umění budou výstavy k vidění minimálně do konce října.  

"Ostravská galerie připravila další nesmírně zajímavé výstavy, které nabídnou celou řadu nejrůznějších uměleckých děl. Můžeme se těšit na tvorbu významné ostravské výtvarnice Elišky Čabalové, která je uznávaná nejen u nás, ale i v zahraničí. Ovládá řadu knižních technik a do jejího portfolia patří například více než tři stovky autorských knih. Další umělec, kterého v galerii představíme, je sochař Ladislav Zívr, jehož díla obohatí útržky z jeho osobních deníků. Milovníci moderního umění si rozhodně přijdou na své," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavami převzal záštitu.

VÝSTAVA ELIŠKY ČABALOVÉ
Výstava Elišky Čabalové je rozdělena do dvou částí. První z nich prezentuje dvacet dva digitálních tisků, které zachycují místa, v nichž autorka vyrůstala, žije, tvoří, nebo jsou jen její inspirací ke grafické tvorbě. Druhá část je věnována knižnímu umění a prezentuje autorské knihy, knižní objekty a umělecké knižní vazby. Výstava představuje celé kolekce mimořádných autorských knih a vazeb bibliofilií, které díky autorčině bravurní znalosti techniky překračují hranici uměleckého řemesla až k volné sochařské tvorbě.

"Dokladem toho jsou například knižní objekty z cyklu Zlaté knihy. Součástí výstavy je však i dvacet knižních maket, které zachycují historický vývoj knihy a knižní vazby s příznačným názvem Vyhynulé formy," doplnila Renata Skřebská, kurátorka výstavy, a dodala, že autorka tak mimo jiné reaguje i na palčivý problém mizení umělecké knižní vazby, která byla mnoho staletí silnou disciplínou. 

"Od dětství ráda čtu. Tato posedlost ve spojení s estetikou mne dovedla ke knižnímu umění a umělecké knižní vazbě, kterým jsem věnovala podstatnou část svého života. S vývojem digitálních technologií a nástupem doby obrazové, ne literární, je kniha stále více na ústupu. Přemýšlím nad tím, zda budou zájemci o rukodělnou knižní vazbu, když mizí čtenáři. S tím také souvisí poptávka po takovémto „luxusním“ zboží a nabízí se otázka, zda řemeslo knihaře má nějakou budoucnost," uzavřela Eliška Čabalová.

VÝSTAVA LADISLAVA ZÍVRA
Výstava Ladislava Zívra prezentuje deset soch, jeden objekt a dvě desítky kreseb významného českého sochaře. Zívrovo jméno je spojováno se Skupinou 42, s níž také jako jediný sochař vystavoval na první výstavě v roce 1943. V počátcích tvorby jej ale ovlivnil i kubismus a civilismus v podání Otto Gutfreunda, následně začal vytvářet objekty v duchu surrealismu. Vystavovaná díla pocházejí ze sbírek GVUO, SVETLIK ART FOUNDATION a ze soukromé sbírky.

"Značnou část svého života byl Zívr plastickou osobností. Snažil se pracovat v duchu modernismu, převážně figurativně, zároveň však byl připoután k přírodě, miloval mineralogii, paleontologii a astronomii. Zkoumal přírodu pomocí mikroskopu i dalekohledu. Vytvářel vědecké kresby i grafiky," doplnila kurátorka výstavy Gabriela Pelikánová a pokračovala "Ve sbírce GVUO je nejvíce zastoupena jeho tvorba, převážně kresby, z 60. let 20. století, která zachycuje tematiku zrání, plození a zániku v intencích přírody, v ní se organické tvary snoubí s anorganickými a v mnoha případech inklinují k figuraci." 

PRAKTICKÉ INFORMACE
Výstavy doprovodí edukační programy pro školy a veřejnost a komentované prohlídky. Komentovaná prohlídka výstavou Ladislava Zívra je připravena ve čtvrtek 23. září v 17 hodin, komentovaná prohlídka výstavou Elišky Čabalové se uskuteční 26. října v 17 hodin. Účast je nutno rezervovat předem na webu galerie v sekci Doprovodné programy. Vstup s platnou vstupenkou na výstavy.
Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na jednu výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zleněné. V neděli a pro seniory vstup volný.

ELIŠKA ČABALOVÁ / Místa & Knihy
15. 9. – 31. 10. 2021 (vernisáž 14. 9. v 17 hodin)
Kurátor: Renata Skřebská
Grafický design: Katarína Jamrišková
Expozice je součástí výstavního cyklu OSTRAVA SOBĚ.

ELIŠKA ČABALOVÁ (1955), výtvarnice a pedagožka, žije a pracuje v Ostravě. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně, Filozofickou fakultu Univerzity Palackého Olomouc, kde se věnovala tapisériím a knižní tvorbě, a další knihařské vzdělání získala v ateliéru Jindřicha Svobody v Brně. V letech 1994–1999 vyučovala v Ateliéru grafického designu na Fakultě výtvarných umění VUT. Na Fakultě umění Ostravské univerzity vyučuje od roku 2007, kdy fakulta vznikla. Od samých počátků této fakulty, od roku 1993, vyučovala na Katedře výtvarné tvorby. Na autorských i skupinových výstavách vystavuje od 70. let 20. století. Během svého života vytvořila více než 300 autorských knih. Ovládá mnoho dnes již nepoužívaných knižních technik. Získala řadu prestižních ocenění a je zastoupena ve státních i soukromých sbírkách v České republice i zahraničí.

OSTRAVA SOBĚ je cyklus výstav, který navazuje na dlouhodobou výstavní strategii GVUO představující autory, jež mají k Ostravě úzkou vazbu (Hana Puchová, Daniel Balabán, František Kowolowski, Zbyněk Janáček, Petr Lysáček a další). V letošním roce budou představeni Václav Rodek, Eliška Čabalová a Marek Sibinský. 

LADISLAV ZÍVR / Sochy a kresby
15. 9. – 14. 11. 2021 (vernisáž 14. 9. v 17 hodin)
Kurátor: Gabriela Pelikánová
Grafický design: Katarína Jamrišková

LADISLAV ZÍVR (1909–1980), sochař, vyučil se hrnčířem a poté studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Ovlivněn byl kubismem, civilismem, surrealismem, realismem a imaginativní abstrakcí. Stal se členem Skupiny 42. GVUO má ve své sbírce zastoupeny Zívrovy plastiky a také řadu kreseb.   

Záštitu nad výstavami GVUO převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Výstavy jsou financovány z rozpočtu Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR.

PARTNEŘI: Ministerstvo kultury České republiky; Moravskoslezský kraj; Rada galerií České republiky; Fakulta umění Ostravské univerzity; SVETLIK ART FOUNDATION; NEWTON media, a.s.; RENGL, s.r.o.; Tiskárna Helbich, a.s.; Dopravní podnik Ostrava, a.s.
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI: ART ANTIQUES, Artalk, Artikl, A2, A2larm, Český rozhlas Ostrava, deník, FlashArt, ostravan, Patriot magazín; polar, program, Radiohouse

95 LET DOMU UMĚNÍ, GVUO  (1926–2021) Ostravský Dům umění oslavil v letošním roce 95 let od svého otevření. Památkově chráněná budova, kterou na základě veřejné soutěže vyprojektovali architekti František Fiala a Vladimír Wallenfels, je charakteristická svými cihlovými stěnami. V Domě umění sídlí Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), která je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, a pořádá zde výstavy výtvarného umění, designu a architektury. Její sbírky čítají přes 23 000 uměleckých děl. 


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero