Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Galerie výtvarného umění v Ostravě připravuje otevření Domu umění v úterý 26. května

24. 4. 2020

Vzhledem k vývoji a postupnému uvolňování mimořádných opatření se GVUO rozhodla otevřít Dům umění pro veřejnost v úterý 26. května v 10 hodin dopoledne výstavami PAVEL NEŠLEHA / Vidět jinak a ZISKY 2018/19 GVUO: JOSEF BOLF / Planeta, která neexistovala. K vidění budou v ostravském Domě umění do konce srpna.

„Prostory galerie v posledních týdnech působily opravdu neutěšeně. Není nic smutnějšího, než výstavní síně bez uměleckých děl a bez zvídavých pohledů návštěvníků. Jsem rád, že si lidé našli k umění cestu přes sociální sítě, že Galerii výtvarného umění v Ostravě navštěvovali alespoň virtuálně a nenechali si umění vzít. V tuto chvíli jsou výstavní sály v Domě umění prázdné a čekají na instalaci nových výstav. Lidé je budou moci zhlédnout od 26. května, což je určitě dobrá zpráva,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro kulturu Lukáš Curylo a připomněl, že v návaznosti na mimořádné opatření GVUO deinstalovala výstavy Marty Kolářové, Kateřiny Šedé a Jacquese Callota na konci března. Ukončeny byly o 14 dní dříve, než bylo naplánováno. 

„GVUO se nyní vrací k původnímu výstavnímu programu a jako první zpřístupní výstavy Josefa Bolfa a Pavla Nešlehy, které měly být zahájeny 7. dubna, ale vzhledem ke známým okolnostem byly přípravy přerušeny. Termín zpřístupnění výstav v úterý 26. května byl stanoven po oznámení prvních termínů zpřístupňování muzeí a galerií. Na nový termín 11. 5. již nejsme schopni reagovat, jelikož pro otevření výstav je potřeba realizovat náročnou instalaci (panelová úprava výstavních prostor) a provést rozsáhlé svozy z celé České republiky ze státních a soukromých galerií i soukromých sbírek,“ vysvětluje Jiří Jůza, ředitel GVUO.

Zároveň s výstavami Josefa Bolfa a Pavla Nešlehy budou zpřístupněny také obměněná stálá expozice Dům umění v Ostravě a Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO, která představí malbu Bohumíra Matala s názvem Podvečer s Giorgiem de Chirico. Kurátorem této výstavy se stal fotograf Jan Dotřel. Mezinárodní projekt HYBRID-IN, původně plánovaný na letní měsíce, GVUO letos pořádat nebude, jeho realizace je přesunuta na rok 2021.

„Připravujeme také speciální letní výstavní projekt určený jako poděkování našim záchranářům, ošetřovatelům, sestrám a lékařům, ale také prodavačům v obchodech a vůbec všem lidem, kteří po celou dobu stáli v takzvané první linii. Bude to pro ně překvapení, více v tuto chvíli neprozradím,“ uzavírá Jůza.

Více informací o připravovaných výstavách naleznete na www.gvuo.cz v záložce připravované výstavy. Otevírací doba v ostravském Domě umění bude od 26. května od 10 do 18 hodin. Vstupné 100 korun za všechny výstavy, 50 korun zlevněné. Senioři nad 65 let a děti do 6 let vstupné nebudou platit. Volný vstup v neděli zůstane také zachován. 

 

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, jedná se o největší sbírkotvornou galerii v kraji. Výstavy a akce pořádané GVUO ročně navštěvuje přes 100 tisíc milovníků umění. Sbírky GVUO obsahují přes 23 000 uměleckých předmětů. Výstavní prostory GVUO najdete v Domě umění, památkově chráněné budově z roku 1926, která patří mezi skvosty ostravské architektury. Kvalita sbírek řadí GVUO mezi 5 nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice. Více informací na www.gvuo.cz.

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero