Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Galerie výtvarného umění v Ostravě představuje experimentální tisky Marka Sibinského

11. 11. 2021

Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, představuje experimentální grafiky ostravského umělce a pedagoga Marka Sibinského. Vernisáž výstavy Basis of Gray z cyklu OSTRAVA SOBĚ se za účasti autora a kurátora Róberta Makara uskuteční v úterý 16. listopadu v 17 hodin. Zároveň bude živě přenášena na Facebooku a YouTube GVUO. V ostravském Domě umění bude k vidění do 2. ledna příštího roku.  

"Cyklus výstav OSTRAVA SOBĚ vznikl už vloni. Jeho cílem bylo navázat na výstavní strategii v oblasti prezentace umělců se vztahem k regionu. Letos měli být představeni čtyři: Václav Rodek, Eliška Čabalová, Marek Sibinský a Michal Kalhous. Situace kolem pandemie však nakonec umožnila zrealizovat pouze tři výstavy a prezentace Michala Kalhouse byla přeložena až na příští rok. I nadále se tak budeme seznamovat s výjimečnými současnými umělci, kteří jsou s naším regionem spjatí," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.

O VÝSTAVĚ
Výstava představuje devatenáct velkoformátových grafických prací ostravského grafika a pedagoga Marka Sibinského. Základem jeho tvorby jsou technické obrazy, autorské fotografie a kresby, které Marek Sibinský převádí do škály monochronních barev a poté je zpracovává do rastrů různých tvarů a velikostí.  Vytištěné práce pak dotváří buď manuálním tiskem přes ručně vyrobené šablony, nebo opětovným digitálním tiskem. Autor s grafickými postupy experimentuje, zkouší tisky na nejrůznější materiály od papíru, přes látku, až po strečovou fólii, z čehož vznikají unikátní umělecká díla. Ve většině případů se jedná o práci s principem sítotisku, kdy autor barvu nanáší přes šablonu a síto. Některé tisky vznikly i ve více kusech, ale vzhledem k ručnímu nanášení barev a míchání odstínů, je každý z nich přesto originál. 

"Námětem jsou lidé, kteří kráčejí krajinou. Lodě na břehu přístavu. Letadlo mířící vzhůru. Výstřižek ze zpravodajství. Rodinná fotografie nebo snímek z mobilního telefonu. Elektronicky zachycený okamžik průběhu běžného života. Je to mrknutí oka ve chvíli, kdy si uvědomíte, že právě tento detail, tato sekvence je důležitá. Například ve chvíli, kdy držíte v ruce lék nebo předmět, který je důležitý pro další fungování života. Tento objekt je klíčový a je klíčem k dalšímu procesu – trvání," doplnil kurátor Róbert Makar.

"Pohybovat se v zónách šedé, to je základní princip spojující výběr grafik a experimentálních tisků pro výstavu v GVUO. Jde o zóny, ve kterých se odehrávají situace, které jsou nečitelné, jsou šedé. Zóny v médiu grafiky, které jsou pro nás nesrozumitelné, jsou šedé. Škály barev, které jsou pro nás nezajímavé, jsou šedé. V šedých zónách se cítím komfortně," vysvětlil Marek Sibinský a dodal, že principy grafiky jako šablona, které vycházejí z techniky sítotisku, využívá k transferu myšlenek šedých zón do grafik a experimentálních tisků. "Šablony pro experimentální tisky vznikají z materiálů používaných v jiných oborech, jako například stavebnictví, kde využívám armovací tkaniny nebo kovové perforované plechy. Jako tiskovou barvu často využívám grafitové mazivo a včelí vosk, mají pro mne nenahraditelné vlastnosti," uzavřel Sibinský.

PRAKTICKÉ INFORMACE
Komentovaná prohlídka s autorem a kurátorem se uskuteční 30. listopadu v 17 hodin. Zúčastnit se můžete po předchozí rezervaci na webových stránkách galerie. Vstup s platnou vstupenkou na výstavu. Komentovaná prohlídka bude zároveň vysílána na Facebooku a YouTube GVUO. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na jednu výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. V neděli a pro seniory vstup volný. V Kabinetu grafiky bude ve stejný den zahájena také komorní výstava Dost dobrý Dobrinov, která představuje karikaturní kresby bulharského umělce Alexandra Dobrinova ze sbírky GVUO. K vidění v Domě umění, GVUO bude až do 30. ledna příštího roku.

MAREK SIBINSKÝ / Basis of Gray
17. 11. 2021 – 2. 1. 2022 (vernisáž 16. 11. v 17 hodin)
Kurátor: Róbert Makar
Grafický design: Katarína Jamrišková
Expozice je součástí výstavního cyklu OSTRAVA SOBĚ.

MAREK SIBINSKÝ (1974), grafik a pedagog, žije a pracuje v Ostravě. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně obor malba, Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity v ateliéru volné a užité grafiky prof. Eduarda Ovčáčka, doktorské studium a habilitační řízení ukončil na Slezské univerzitě v Katovicích v oboru výtvarná umění – grafika. Od roku 1998 vyučuje na Fakultě umění Ostravské univerzity. Na autorských i skupinových výstavách vystavuje od 90. let 20. století. Je nositelem řady grafických ocenění. Zastoupen je ve státních i soukromých sbírkách v České republice i zahraničí. 

Záštitu nad výstavami GVUO převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Výstavy jsou financovány z rozpočtu Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR.

PARTNEŘI: Ministerstvo kultury České republiky; Moravskoslezský kraj; Rada galerií České republiky; Fakulta umění Ostravské univerzity; NEWTON media, a.s.; RENGL, s.r.o.; Tiskárna Helbich, a.s.

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI: ART ANTIQUES, Artalk, Artikl, A2, A2larm, Český rozhlas Ostrava, deník, FlashArt, ostravan, Patriot magazín; polar, program, Radiohouse

95 LET DOMU UMĚNÍ, GVUO  (1926–2021)
Ostravský Dům umění oslavil v letošním roce 95 let od svého otevření. Památkově chráněná budova, kterou na základě veřejné soutěže vyprojektovali architekti František Fiala a Vladimír Wallenfels, je charakteristická svými cihlovými stěnami. V Domě umění sídlí Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), která je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, a pořádá zde výstavy výtvarného umění, designu a architektury. Její sbírky čítají přes 23 000 uměleckých děl. 


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero