Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Galerie výtvarného umění v Ostravě byla oceněna v celorepublikové soutěži Gloria musaealis

17.5.2019

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) získala zvláštní ocenění v kategorii Muzejní výstava roku v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis za výstavu Černá země? Mýtus a realita. Cenu / diplom / čestné uznání dnes / včera v Obecním domě v Praze převzali Jiří Jůza, ředitel GVUO, Renata Skřebská, autorka výstavního projektu, a za zřizovatele GVUO Karin Veselá, vedoucí odboru kultury Moravskoslezského kraje. 

"Toto ocenění je pro galerii velmi důležité. Je důkazem vysoké umělecké úrovně a profesionality každého, který se na přípravě výstavy podílel. Všem jim patří mé upřímné poděkování. Je důležité si uvědomit, že za každým úspěchem stojí obrovský kus práce, ke které každý z členů týmu přistupoval s nadšením a mnohdy i ve svém volném čase. O výjimečnosti projektu ČERNÁ ZEMĚ? MÝTUS A REALITA svědčí i konkrétní čísla. Výstavu si během 3 měsíců prohlédlo přes 13 tisíc návštěvníků," uvedl náměstek hejtmana kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo. 

GVUO sbírá ocenění

První pololetí letošního roku je pro galerii úspěšné nejen ve výstavní oblasti. GVUO se daří i na poli oborových ocenění za činnost v loňském roce. Hned v pěti soutěžích byla oceněna kvalita výstavních, designových i vydavatelských počinů, na kterých se GVUO podílela (publikace Napřed uhořet a Jiří Šigut Práce – Works), nebo je vytvořila (Černá země? Mýtus a realita), nebo oslovila kvalitního partnera pro jejich realizaci – Robert V. Novák a Zuzana Burgrová, kteří připravili vizuální identitu GVUO.

"Je to poprvé, co se nám za jeden výstavní rok podařilo podílet se na tolika oborových oceněních. Většina z nich je celorepubliková, o to více jsme na ně hrdí," dodává Jiří Jůza, ředitel GVUO.

Přehled ocenění za počiny GVUO v roce 2018:
květen, 2019
Zvláštní ocenění v soutěži GLORIA MUSAEALIS v kategorii Muzejní výstava roku za projekt Černá země? Mýtus a realita.
NÁRODNÍ SOUTĚŽ MUZEÍ GLORIA MUSAEALIS je oborovou soutěží, kterou pořádá Asociace muzeí a galerií ČR. Soutěž je rozdělena do tří kategorií: Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. V každé kategorii jsou vyhlášeny tři nejlepší projekty, přičemž přihlášená muzea a galerie mohou obdržet také zvláštní ocenění Cenu čestného výboru Národní soutěže muzeí Gloria musaealis a Cenu Českého výboru ICOM.
GVUO byla do soutěže nominována za výstavu ČERNÁ ZEMĚ? MÝTUS A REALITA (26. 9. 2018 – 6. 1. 2019), která položila otázku kvality umění v ostravském regionu v letech 1918–1936. Výstava byla rozdělena na kosmopolitní umění, malířství, sochařství, porcelán, knihy a design. 

duben, 2019
2. místo v soutěži NEJKRÁSNĚJŠÍ ČESKÁ KNIHA ROKU v kategorii Knihy o výtvarném umění získala publikace Napřed uhořet, kterou vydalo nakladatelství BiggBoss ve spolupráci s GVUO.
NEJKRÁSNĚJŠÍ ČESKÁ KNIHA ROKU je oborová soutěž, kterou pořádá Památník národního písemnictví. V soutěži je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách vždy za poslední rok. V sedmi kategoriích jsou vyhlašována první tři místa.

duben, 2019
2. místo v soutěži OSOBNOST ČESKÉ FOTOGRAFIE v kategorii Fotografická publikace roku získal Jiří Šigut za monografii Práce – Works. Nakladatelství KANT vydalo publikaci ve spolupráci s GVUO.
OSOBNOST ČESKÉ FOTOGRAFIE je prestižní ocenění udělované Asociací profesionálních fotografů ČR ve čtyřech kategoriích. 

březen, 2019
2. místo v CZECH GRAND DESIGN v kategorii grafický designér roku získali Robert V. Novák a Zuzana Burgrová za vizuální identitu GVUO.
CENY CZECH GRAND DESIGN každoročně udílí Akademie designu České republiky. V širším okruhu bylo na Cenu Czech Grand Design za rok 2018 nominováno 88 designérů v 8 kategoriích, do finále postoupilo 24 nominovaných (tři z každé kategorie). Osobnosti získaly ocenění za nejlepší práce v oborech design, móda, fotografie, šperk a grafický design. 

únor, 2019
MORAVSKOSLEZSKOU KULTURNÍ CENU JANTAR v kategorii výtvarné umění získal Jiří Šigut za monografii Práce – Works. Nakladatelství KANT vydalo publikaci ve spolupráci s GVUO.
MORAVSKOSLEZSKÁ KULTURNÍ CENA JANTAR představuje platformu pro profesní a společenské uznání umělců a uměleckých souborů s vazbou na Moravskoslezský kraj. Jde o každoroční oceňování mimořádných uměleckých výkonů v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury.


KONTAKT PRO MÉDIA:
Jana Malášek Šrubařová, srubarova@gvuo.cz, 731 691 563

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero