Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Francouzská architektka Odile Decq vystavuje v ostravském Domě umění

29. 3. 2018

Tisková zpráva

Pařížanka Odile Decq (1955) neúnavně a neúprosně hledá prostá a přitom tvůrčí řešení architektonických projektů, které prolíná design, umění i urbanismus. Originální rukopis jí vynesl řadu mezinárodních ocenění, například Zlatého lva v rámci benátského bienále architektury. Výstavu s názvem Studio Odile DECQ / Horizons můžete navštívit v ostravském Domě umění až do 3. června. 

 „V české premiéře výstavy architektka Odile Decq prezentuje devět projektů. Shrnuje jejich koncepce a transponuje je do vizuální cesty prostorem od proměňující se krajiny muzea Národního geoparku Tchang-šan v Číně k prchavým plastickým tvarům kavárny Phantomu v pařížské opeře Garnier,“ uvádí kurátor výstavy Tadeáš Goryczka a pokračuje „Každá budova, každý projekt je pro ni novým dobrodružstvím, v němž hranice posouvá až ke krajním mezím.“

„Studio Odile DECQ realizuje mnoho architektonických projektů po celém světě. Z těch mimořádných musím zmínit Studovnu v Lyonu (2017), multifunkční budovu Le Cargo v Paříži (2016), Rezidenci Saint-Ange v  Seyssins (2015), 

FRAC Bretagne – Regionální sbírku současného umění v Rennes (2012) nebo MACRO – Muzeum současného umění v Římě (2010),” vyjmenovává Jiří Jůza, ředitel GVUO. “Je mi ctí v galerii uvítat tak významnou osobnost z oblasti světové architektury,” dodal.

Výstava patří mezi mezinárodní projekty festivalu ARCHIKULTURA 2018, které představují špičky světové architektury. Připravil ji Kabinet architektury ve spolupráci se Studiem Odile DECQ a Galerií výtvarného umění v Ostravě (GVUO). V minulých letech byli v ostravském Domě umění v rámci festivalu prezentováni například Daniel Liebeskind, Erich Mendelsohn, Robert Konieczny, Zvi Hecker, Alvar Aalto nebo Alfred Neumann. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 5. dubna v 17 hodin v ostravském Domě umění. Osobně se s Odile Decq můžete potkat už na přednášce v 15.30 nebo na komentované prohlídce v 18.30.

V ostravském Domě umění si také můžete až do 17. června prohlédnout Geometrickou abstrakci Radoslava Kratiny, kterou vybral hudebník a výtvarník Vladimir 518 v rámci Výstavy jednoho díla ze sbírek GVUO. Dům umění GVUO je otevřen úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné 40 Kč plné, 20 Kč zlevněné. Vstup zdarma v neděli a pro seniory.

Jana Malášek Šrubařová
 Tisková mluvčí a PR
srubarova@gvuo.cz
731 691 563 


Odile Decq (1955) architektka a urbanistka, zakladatelka Studia Odile DECQ, působila od roku 1992 jako profesorka v École Spéciale d'Architecture v Paříži, kde byla v roce 2007 jmenována vedoucí Katedry architektury. V roce 2012 zde ukončila své působení a založila vlastní školu v Lyonu s názvem Institute Confluence for Innovation and Creative Strategie in Architecture, kde své zkušenosti dále předává mladým architektům.


ZÁKLADNÍ INFORMACE O VÝSTAVĚ

Výstava se koná se v rámci desátého ročníku mezinárodního festivalu architektury, designu a umění ARCHIKULTURA 2018. Záštitu převzali Lukáš Curylo, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, Petra Bernfeldová, starostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, a Ondřej Polanský, poslanec a člen Podvýboru pro kulturu Parlamentu České republiky.  

STUDIO ODILE DECQ / HORIZONS

6. 4. – 3. 6. 2018

Dům umění, Jurečkova 9, Ostrava

Pořadatel: Galerie výtvarného umění v Ostravě a Kabinet architektury, člen ICAM

Kurátoři: Anas Koubaiti, Laszlo Parent (Studio Odile Decq),Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec (Kabinet architektury)

Partneři:

Mediální partneři: TV Polar, Deník, Literární noviny, Český rozhlas Ostrava, Artalk, art&antiques, Ostravan, Artikl, Program, Radiohouse, A2, A2larm

Partneři: Moravskoslezský kraj, Ministerstvo kultury, statutární město Ostrava, Obvod Moravská Ostrava a Přívoz, Rada galerií České republiky, Studio Odile Decq, Luceplan, newton media, Seepoint, Rengl, Epona, Cctaxi, PrintHouse Morava s.r.o. 


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero