Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, představuje putovní výstavu UNDERGROUND / Lidský portrét. Fotograf Rudo Prekop pracoval osm let na unikátním projektu, který prezentuje portréty osobností undergroundu a nezávislé kultury. Vernisáž se uskuteční 31. ledna v 17 hodin. Výstava bude v ostravském Domě umění k vidění až do 12. března.
"Výstava Rudo Prekopa připomíná osobnosti, které se před rokem 1989 zasloužily o to, že dnes žijeme ve svobodné společnosti. Představuje sto dvacet studiových fotografických portrétů výjimečných postav undergroundu, které jsou zachyceny s mladšími i staršími rodinnými příslušníky, například rodiči, dětmi, ale i partnery. To fotografiím dodává další, intimnější rozměr. Součástí výstavy jsou i životní příběhy osobností. Bylo by skvělé, kdyby tuto výstavu navštívili také mladší lidé, kteří totalitní dobu naší země nezažili. Autentické portréty i vyprávění o osudech těchto, nebojím se říct, bojovníků za svobodu, by jim mohlo předlistopadovou dobu lépe přiblížit," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.
OBRAZOVÝ GENOFOND
Rudo Prekop fotil rodinné portréty šesti desítek osobností undergroundu od roku 2014 do roku 2022. Na výstavě jsou snímky rozděleny do šesti sekcí podle profese či zaměření dané osobnosti (základna, výtvarníci, hudebníci I., hudebníci II., literáti, „veselé ghetto“). Prohlédnout si tak můžete slovy autora obrazový genofond známých i méně známých undergroundových osobností, například Dany Němcové, Vratislava Brabence, Eugena Brikciuse, Oldřicha Hamery, Jany Jonákové, Svatopluka Karáska, Petra Placáka, Jáchyma Topola či Pavla Zajíčka.
Vystavené snímky mají obrazově-dokumentární podobu. Každá z osobností je představena fotografií, jednou či více, a příběhem, který zpracovali Magdalena Kokejlová a František „Čuňas“ Stárek, zaměstnanec Ústavu pro studium totalitních režimů, rovněž jeden z fotografovaných. "Zaměřoval jsem se na kulturní scénu, protože ta tu po nás zůstane. František „Čuňas“ Stárek mi pomáhal tipovat lidi a rodiny, které nafotím. Jsou to lidé, co prošlapávali cestu ke svobodné občanské společnosti, touto výstavou a knihou jim splácím pomyslný dluh," vysvětlil Rudo Prekop.
Snímky vznikaly v ateliéru Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU). "Fotil jsem Hasselbladem, vyvolával jsem negativy, dělal jsem z nich kontakty, první selekce, náhledové snímky, druhá selekce, velké výstavní zvětšeniny, pak třetí selekce. Všechno ruční a časově náročná práce. Výstupem je kniha, která je průvodní publikací k výstavě," doplnil autor.
"Rudo Prekop není jen výjimečný fotograf, zasloužil se také o realizaci prvního muzea Andyho Warhola, které bylo v roce 1991 otevřeno v Medzilaborcích na Slovensku. Portrét jeho synovce Jamese se mezi vystavenými snímky nachází také," uzavřel kurátor výstavy a ředitel galerie Jiří Jůza.
Publikaci UNDERGROUND / Lidský portrét můžete zakoupit také na pokladně ostravského Domu umění. Výstavu doprovodí také komponované odpoledne, složené z komentované prohlídky, přednášky a koncertu, termín bude upřesněn.
PRAKTICKÉ INFORMACE
Ve stejný den bude zahájena také komorní výstava v Kabinetu grafiky Tichý Holan v manéži, která představí grafické práce Františka Tichého a Karla Holana inspirované cirkusem. V GVUO nyní můžete zhlédnout rovněž výstavy Jaroslav Koléšek / TECHNOINTIM a URSZULA BROLL / Átman znamená Dech, stálou expozici Dům umění v Ostravě a výstavu jednoho díla, režisérka Adéla Komrzý v roli kurátorky vybrala grafiku Jaroslavy Pešicové. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. V neděli a pro seniory je vstup volný.
UNDERGROUND / Lidský portrét
1. 2. – 12. 3. 2023 (vernisáž 31. 1. 2023 v 17 hodin)
Kurátor: Jiří Jůza
Grafický design: Katarína Jamrišková
Záštitu nad výstavou v GVUO převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Projekt vznikl za finanční podpory Státního fondu kultury České republiky.
RUDOLF PREKOP (1959), fotograf, vystudoval obor užitá fotografie na Střední umělecko-průmyslové škole v Košicích, studium zakončil na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění (FAMU) u profesora Jána Šmoka. Od roku 2002 vede Ateliér studiové fotografie na FAMU. Autor fotografuje především zátiší a skupiny postav. Rudo Prekop patří do takzvané Slovenské nové vlny, která do fotografie v 80. letech 20. století přinesla imaginativnost a hravost, inspirovanou dadaismem, poetismem a surrealismem. Realizoval již více než 50 autorských výstav, zúčastnil se více než 200 skupinových výstav. Zastoupen je ve veřejných i soukromých sbírkách v České republice i zahraničí.
PARTNEŘI: Moravskoslezský kraj; Ministerstvo kultury; Státní fond kultury ČR; Rada galerií České republiky; RP foto; NEWTON media, a.s.; RENGL, s.r.o.; EPONA; Tiskárna Helbich, a.s.
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI: ART ANTIQUES; Artalk; Artikl; A2; A2larm; Český rozhlas Ostrava; deník; FlashArt; ostravan.cz; Patriot magazín; polar; program; Radiohouse
GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a pečuje o 23 tisíc uměleckých předmětů. GVUO spravuje Dům umění, kde pořádá výstavy staršího i současného umění, designu a architektury, včetně edukačních a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází veřejná knihovna s badatelnou zaměřená na výtvarné umění a dokumentaci výstav GVUO. Více informací na www.gvuo.cz