Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Dům umění v Ostravě a GAFU Laboratoř vystavuje diplomky studentů Fakulty umění Ostravské univerzity

28. 6. 2018

Kam dál? Co teď? Jakým směrem chci jít? Čím se budu živit? Podobné fráze se honí v hlavě nejspíše všem studentům, kteří končí studium. Stejné otázky si letos kladlo, a možná ještě stále klade, i 27 studentů – umělců, kteří obhajobou své diplomové práce završili magisterské studium na Fakultě umění Ostravské univerzity.

Jejich nejnovější tvorba je až do 22. července představena na výstavě Diplomky 2018 v ostravském Domě umění a v Galerii Laboratoř. K vidění jsou malby, grafiky, kresby, knižní design, videoperformance, plastiky, instalace i multimédia napříč všemi uměleckými ateliéry.

„Diplomky se po letech opět vrátily do ostravského Domu umění a jsem moc rád, že se tak stalo. Jak jinak bychom mohli pomoci mladým umělcům, než je podpořit hned na začátku cesty? Výstavou si už nyní mohou otevřít dveře do světa současného umění,“ říká Jiří Jůza, ředitel GVUO. 

“V lepším případě bude výstava diplomek prezentací nejenom výsledků školy a jednotlivých ateliérů, ale hlavně dokumentem, který zachycuje přerod od vnější k vnitřní motivaci,” doplňuje Martin Fišr, kurátor výstavy. 

Před každým z vystavovaných umělců se nyní rozprostírá stejná bílá plocha. Čím ji pokryjí a jak s ní naloží, je už čistě na nich. Někteří se vydají cestou svých pedagogů, jiní zůstanou na volné noze. Ti nejodvážnější se rovnou pustí do praxe. Takovým příkladem je i Katarína Jamrišková. Milovnice krásných knížek za svou cílovou metu zvolila Ateliér obalového a knižního designu pod vedením Elišky Čabalové. „Její autorská kniha s názvem Luna září a pohasíná v prvním patře ostravského Domu umění. To však není její konečná. Na základě doporučení byla přijata na místo grafičky Galerie výtvarného umění v Ostravě. Své zkušenosti a dovednosti tak propůjčí nejvýznamnější sbírkotvorné galerii v regionu,“ vysvětluje Jana Malášek Šrubařová.   

Prezentace diplomových prací je představením toho nejzásadnějšího, co mladí umělci během svého vzdělávání vytvoří. Vzniká umělecké dílo, které se může stát vstupenkou do galerií v České republice, ale třeba i dál. Výstavy podobného charakteru, které se konají také v Praze nebo Brně, mohou už nyní nabízet předzvěst toho, jakým směrem se bude současné umění v následujících letech ubírat.

Výstavu doprovází katalog s vystavovanými umělci a jejich tvorbou, který je možno zakoupit na pokladně Domu umění za 150 korun. Dům umění je otevřen úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné je 40 korun plné a 20 korun zlevněné. Druhá část výstavy probíhá v GAFU Laboratoři – Galerii Fakulty umění Ostravské univerzity. Ta je umístěna na Českobratrské 16 a otevřena pondělí až pátek od 10 do 15 hodin, vstup volný. Více informací na www.gvuo.cz

                                    Jana Malášek Šrubařová                     
                                    Tisková mluvčí a PR
                                     srubarova@gvuo.cz
                                     731 691 563

Vystavující umělci:
Alena Csabiová, Nikos Eftimiadis, Tomáš Juřena, Jana Vlčková, Simona Drdáková, Gabriela Cyrusová, Gabriela Zelenková, Marcela Krupová, Timur Aloev, Kateřina Baránková, Inga Chuprova, Kristýna Pavlíková, Daniel Štecha, Tomáš Graběc, František Mucha, Eliška Kvíčalová, Kristýna Drápalová, Jana Baletková, Marek Franz, Helena Hankeová, Katarína Jamrišková, Eliška Ondrušková, Ivana Stránská, Klára Syberová, Anna Pokorná, Šimon Szabo, Lenka Szilasi

ZÁKLADNÍ INFORMACE O VÝSTAVĚ

Záštitu nad výstavou převzal rektor Ostravské univerzity Jan Lata. 

DIPLOMKY 2018

22. 6. – 22. 7. 2018

Dům umění, Jurečkova 9, Ostrava

GAFU, Galerie Fakulty umění Ostravské univerzity, Českobratrská 16

Pořadatel: Galerie výtvarného umění v Ostravě a Fakulta umění Ostravské univerzity

Kurátor: Martin Fišr

Grafické zpracování: Vladan Jarolík

Mediální partneři:
TV Polar, Moravskoslezský deník, Literární noviny, Český rozhlas Ostrava, Artalk, art&antique, Ostravan.cz, Artikl, Program, Radiohouse, A2, A2larm, FlashArt 

Partneři:
Moravskoslezský kraj, Ostravská univerzita, Rada galerií ČR, NEWTON Media, Rengl, seepoint, Tiskárna Helbich

Ilustrační foto:
Katarína Jamrišková, Luna, autorská kniha, papír stříkaný sprejem, sítotisk, plexisklo, 270x195x35mm

Náhledy do výstavy, foto archiv GVUO

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero