Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Cipísek, permoníci, Šťastný princ i děvčátko Momo, ostravský Dům umění teď patří pohádkám

17. 7. 2023

Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, otevírá v úterý 18. července výstavu Ilustrátoři s očima dítěte určenou dětem a jejich doprovodu. Interaktivní výstava seznamuje hravou formou s přibližně třicítkou ilustrací ze sbírky GVUO a pobízí k rozvíjení kreativity přímo v prostoru galerie. V ostravském Domě umění ji můžete navštívit až do 1. října. 

Snažíme se do Galerie výtvarného umění v Ostravě lákat i nejmenší návštěvníky. Vztah k umění a kultuře se dá vytvářet takřka od narození a já věřím, že rodiče stojí o to, aby jejich děti měly bohatý kulturní, ale i vnitřní a duševní život. Proto pro děti galerie pravidelně připravuje edukační a tvůrčí programy a netradiční interaktivní výstavy, během kterých se i z těch nejmladších dětí stávají malí umělci. Tvorba a hra může být úžasně propojená, a to je i koncept výstavy, na kterou srdečně zvu nejen děti, ale i dospělé. Věřím, že se podařilo sestavit zajímavý program, který bude naše návštěvníky bavit a zároveň je do světa umění zase o něco více vtáhne, uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.

O VÝSTAVĚ
Výstava představuje výběr přibližně třicítky ilustrací ze sbírky GVUO určených pro dětského čtenáře, které byly vytvořeny technikami, jako jsou například akvarel, tempera, pastel nebo tuš. Součástí výstavy jsou interaktivní a relaxační zóny s tvůrčími úkoly, v nichž si děti mohou hrát, tvořit, číst si, bavit se, odpočívat, rozvíjet své smyslové poznání i svou kreativitu. Na výstavním projektu spolupracovalo odborné a lektorské oddělení GVUO. 

Výstava obsahuje celkem šest interaktivních zón inspirovaných vystavenými díly pěti českých ilustrátorů ze sbírky GVUO. Snažily jsme se vymyslet takové úkoly, aby rozvíjely touhu dětí po smyslovém poznávání a probouzely v nás dobro. Motivujeme děti k zábavě, ale i ponaučení, které se vyskytuje právě v knížkách pro děti, vysvětlila Jana Sedláková, lektorka GVUO.

KOUZLO FANTAZIE
Výstava Ilustrátoři s očima dítěte nabízí zážitek dětem i jejich dospělému doprovodu. Děti se mohou nechat inspirovat úkoly, jako například vymysli vlastní pohádku inspirovanou ilustracemi Jana Provazníka, nakresli uhlím permoníka, zachyť let pírka na papír, uspořádej písek a kamínky do vlastních obrazců v naší zenové zahrádce, zahraj si na zvonkohru, vymysli dobré skutky, kterými potěšíš blízké, až odejdeš z galerie, přivoň si k bylinkám a namaluj je, pomocí barevné folie rozvesel ilustraci Šťastného prince, vyťukej rytmus nebo písničku na dřívka, spravedlivě rozděl korálky (pomyslná zrníčka) mezi slepičku a kohoutka, pootočením klíčku rozhýbej mechanického kohoutka a užij si jeho radost z pohybu, nakresli světelným perem květ života nebo najdi zvířátka na ilustracích Radka Pilaře. 

Pokud budete tvořením a fantazírováním už příliš unavení, můžete si odpočinout v relaxační zóně a poslechnout si zvukovou nahrávku příběhu Šťastného prince nebo se ponořit do pohádkových knížek, jejichž nádherné ilustrace vás ve výstavním sále obklopí, uzavřela Zuzana Grulichová, lektorka GVUO.  

PRAKTICKÉ INFORMACE
V GVUO si nyní můžete prohlédnout také výstavy JAN WOJNAR, MARTIN STRAKA / Monsieur Le Mans, komorní expozice Hudba v nás v Kabinetu grafiky a malbu Jana Zrzavého Stromy, kterou vybrala herečka a zpěvačka Zuzana Stivínová mladší. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. Pro návštěvníky festivalu Colours of Ostrava nabízíme 50% slevu na vstupné. V neděli a pro seniory je vstup volný. 

ILUSTRÁTOŘI S OČIMA DÍTĚTE
18. 7. – 1. 10. 2023
Kurátorka: Gabriela Pelikánová
Autorky tvůrčí koncepce: Zuzana Grulichová, Jana Sedláková
Grafický design: Katarína Jamrišková
Ilustrátoři: Olga Čechová, Květa Pacovská, Ota Janeček, Radek Pilař a Jan Provazník

Ve výstavě si můžete prohlédnout knihy: Václav Čtvrtek, Vladimíra Frýbová / Obrázky z lesa Řáholce; Michael Ende / Děvčátko Momo a ukradený čas; Václav Fischer / Hádej, hádej, neprohádej!; František Halas / Před usnutím; Joel Chandler Harris / Rozprávky strýčka Rémuse; Marie Majerová / O slepičce a kohoutkovi; Vojtěch Martínek / Svět kouzel a divů; Božena Němcová / Perly pohádek Boženy Němcové; Alois Sivek / Ze Slezské domoviny: pohádky a pověsti; Oscar Wilde / Šťastný princ

Záštitu nad výstavami GVUO převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Výstavy jsou financovány z rozpočtu Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR.

PARTNEŘI: Ministerstvo kultury České republiky; Moravskoslezský kraj; Rada galerií České republiky; Knihovna města Ostravy, QQ studio Ostrava s.r.o., NEWTON media, a.s.; RENGL, s.r.o.; Epona spol, s.r.o.; Tiskárna Helbich, a.s.

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI: ART ANTIQUES; Artalk; Artikl; CZECH DESIGN; Český rozhlas Ostrava; deník; FlashArt; ostravan; Patriot magazín; polar; program; Rádio Čas

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a ve svých sbírkách pečuje o 23 tisíc uměleckých předmětů. GVUO spravuje Dům umění, kde pořádá výstavy staršího i současného umění, designu a architektury, včetně edukačních a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází veřejná knihovna s badatelnou zaměřená na výtvarné umění a dokumentaci výstav GVUO. Více informací na www.gvuo.cz

© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero