Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Trofej Kontinentálního poháru v atletice Ostrava 2018

5. 9. 2018
Už jen ve čtvrtek 6. 9. 2018 poslední možnost prohlédnout si trofej Kontinentálního poháru v atletice Ostrava 2018 v GVUO!

Vítězný tým Kontinentálního poháru, který se uskuteční v Ostravě 8. – 9. září, bude oceněn trofejí. Zároveň poprvé v historii této soutěže si každý člen vítězného týmu odnáší svou vlastní „trofej“, která je však součástí jedinečného celku. Originální trofej symbolizuje týmovost, pospolitost a soudržnost mezi národy a kontinenty.

„Při představě o tom, jak koncipovat trofej pro Kontinentální pohár, jsme vycházeli ze základní ideje soutěže, a tou je týmový duch a fakt, že jedinec je součástí týmu,“ vysvětluje předseda Českého atletického svazu a předseda Organizačního výboru Kontinentálního poháru Libor Varhaník.

„Použili jsme český křišťál, ručně precizně zpracovaný do tvaru tyčí symbolizujících štafetové kolíky jako symbol týmovosti a pospolitosti. Český křišťál zároveň přináší stopu české tradice do mezinárodní akce tohoto významu,“ doplňuje Varhaník.

Trofej tvoří 116 křišťálových štafetových kolíků a společně tvoří celek – jedinou trofej – ve tvaru stadionu/atletického oválu o průměru cca 80 centimetrů. Kolíky jsou zapuštěny do kovového podstavce ve třech řadách.

„Střed trofeje je tvořen kombinací menších prvků z mačkaného skla v barvách kontinentů Evropy, Ameriky, Asie-Oceánie a Afriky, ve které vidíme pospolitost mezi národy. Středová část po předání skleněných „štafetových kolíků“ členům vítězného týmu zůstává vítězné kontinentální federaci,“ přibližuje Varhaník. Každý štafetový kolík je originálem – má originální brus i podbarvení, každý atlet či atletka z vítězného týmu si tak odveze z Ostravy jedinečný, ručně vyrobený artefakt s vlastním dekorem – jako symbol úspěšné týmové práce. 

Autory trofeje jsou Doc. Mrg. Jaroslav Koléšek ArD., a MgA. Josef Divín. „Trofej se skládá ze tří částí tvořících jeden celek – 116 křišťálových tyčí, oválu pro vítěznou kontinentální federaci a kovového podstavce. Český křišťál symbolizuje čistotu, křehkost a výjimečnost. Skleněné tyče jsou hutně tvarované na sklářské píšťale. Středovou plochu tvoří kovová platforma s vygravírovaným nápisem identifikace akce a 116 skleněných kousků. Kovový podstavec je z nerez oceli. Tato volba vychází z prostřední typického pro ostravský region a jeho historii. Oválným a technicistním tvarem může připomínat arénu,“ popisuje Jaroslav Koléšek. 

Základní parametry trofeje:

šířka 93 cm, hloubka 75 cm, výška 96 cm

váha jednotlivých částí: 77 kg, 17 kg, 45 kg

Od pondělí 20. srpna bude trofej vystavena v  Galerii výtvarného umění v Ostravě, kde si ji budou moci fanoušci prohlédnout ve výstavě Kdo je vítězem? až do 6. září. Po dobu IAAF Kontinentálního poháru v atletice Ostrava 2018 akce bude trofej vystavena v nasvětlené vitríně jako unikátní zářící objekt před zraky atletů i diváků ve vstupní bráně na stadion.


© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero