Načítání obsahu...
Dům umění
ÚT–NE 10.00–18.00

Ilia Belorukov (RUS) a Lauri Hyvarinen (FIN) & IQ+1 (CZ)

14. 2. 2019
Dalším hudebním večerem z cyklu improvizované a experimentální hudby Pohyby, zvuky, prostory bude vystoupení ruskofinského dua Ilia Belorukov (Saint-Petersburg) – elektronika & Lauri Hyvärinen (Helsinki) – akustická kytara, objekty a pražského souboru IQ+1.

Ilia Belorukov, saxofonista a hráč na elektroniku z Petrohradu a Lauri Hyvärinen , kytarista a hráč na různé amplifikované objekty z Helsinek se setkali na jednom jam sessionu v roce 2012 v Helsinkách.

Toto setkání se stalo výchozím bodem pro jejich přátelství a vlastní práci. Než se utvořilo jejich duo, hráli nejprve společně s nejrůznějšími hudebníky. Později zjistili, že jejich tvorba založená na jemné komunikaci je zcela soběstačná.

V jejich tvorbě se pojí jak tradice volné improvizace, tak postupy soudobé hudby. Rozsah použitých zvuků je velmi široký. Můžeme slyšet rozšířené techniky hraní na povrch klasických akustických nástrojů jako je saxofon či kytara nebo vznikající zpětné vazby, manipulace s elektronickými zvuky, práci s tichem, využití terénních nahrávek apod. První své velké turné uskutečnili před dvěma roky, kdy hráli v Holandsku, Německu, Rakousku, Česku, Slovinsku a Francii, pak ještě následovalo několik dalších. Posluchači, kteří se dokáží ponořit do hudby tohoto dua, čeká odměna v podobě prožití dobrodružné cesty cizokrajným územím plným nového, tajuplného, neočekávaného a vždy překvapivého.


IQ+1 jsou jedněmi z nejvýraznějších představitelů abstraktního ambientu u nás. Po téměř šesti letech experimentů, sběru materiálu, hledání štěstí v jiných hudebních formacích vydává improvizační kolektiv IQ+1 svoji třetí desku s názvem Conversaphone Plus na slovenském labelu mappa. Jejich druhá deska byla nominována na cenu Vinyla.

Aktuální sestava ve složení George Bagdasarov, Veronika Hladká, Jaroslav Tarnovski, Petr Vrba a Michal Zbořil pokračuje se stejnou filozofíí, s jakou projekt v roce 2010 vznikl – tedy ryzí impro, které se řídí pouze akustickými dispozicemi prostoru, v němž hraje, a náladami a časovými možnostmi jednotlivých členů. Bublání, chrčení, prskání, cinkání, abstraktní ambient vs. post jazz neboli „nekompromisní elektroakustická zpráva o vitálním stavu české impro scény, která se vyhýbá iritující nástrojové exhibici a egocentrické hluchotě.“

volný vstup






© 2017 Galerie výtvarného umění v Ostravě
Designed by burgrova.tumblr.com     Developed by Ollero