logo přechod 1 přechod 2
domů o galerii sbírky expozice pro školy výstavy centrum e-obchod
GVUO > Výstavy > Aktuální  
 
Galerie výtvarného
umění v Ostravě

příspěvková organizace
Poděbradova 1291/12,
702 00 Ostrava 1
+420 596 112 566
info@gvuo.cz
Dům umění
Otevírací doba:
úterý - neděle
10 - 18 hodin
 
Moravskoslezský kraj
Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem
Rada galerií ČR
GVUO je členem
Rady galerií ČR
 
Generální partner
Partneři
 
Spolupracujeme s
SPOK
Bludný kámen
SCA-ART
 
 
   
17. 6. – 4. 9. 2016 (vernisáž 16. 6. 2016 v 17 hodin), Dům umění


Daniel Balabán (1957) patří ke klíčovým osobnostem české výtvarné scény, na kterou vstoupil od poloviny osmdesátých let minulého století. V letech 1979 až 1984 studoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Františka Jiroudka a na pražské akademii v roce 2004 habilitoval. Od roku 1993 působí na Ostravské univerzitě (nejprve na katedře výtvarné tvorby a dnes Institutu pro umělecká studia) jako vedoucí ateliéru malby. Výstava, komplexně představí autorovu tvorbu, ve které se prolíná reflexe Ostravy, především v počátku osmdesátých let, jako tíživého a depresivního místa v kontrastu se sakrálními tématy, často jinotajnými úniky před realitou a zašifrovanými hříčkami, která se stanou klíčovými po celou jeho tvorbu až do dnešních dnů. Dalším velkým tématem jsou lidské vztahy – vztahy dětí a rodičů, generační výpověď a velké téma ženy v jejích proměnách – mateřství, sexualita, hledání specifik muže a ženy. Výstava bude doplněna katalogem se soupisem autorova díla.

   
Komentované prohlídky k výstavě se uskuteční v Domě umění, a to v úterý 28. června, 12. července, 16. srpna vždy v 17 hodin. Rezervace není nutná. Vstup na komentovanou prohlídku je s platnou vstupenkou na výstavu.

 

 
17. 6. – 4. 9. 2016 (vernisáž 16. 6. 2016 v 17 hodin), Dům umění

Cyklus monotypů „Lekce velkého A“ vznikl bezprostředně po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele s vojsky Sovětského svazu 21. srpna 1968. Je zde graficky, jednoduchým způsobem, řešen problém satelitního státu v mocenské sféře Sovětského svazu – pod dohledem "Velkého bratra". Inspirace alegorickým románem „1984“ George Orwella se objevuje již v jeho ranějším díle, kdy autor tvořil první rozměrnější koláže a následně ruční papíry s názvy "Paměťové díry", "Rozemleté informace", "Konec informací", "Big brother is watching you", "Interrogation" a podobně.
Tisky „Lekce velkého A“ byly publikovány v mnoha časopisech u nás (například na stránkách týdeníku LISTY Svazu čs. spisovatelů) i v zahraničí. Později byly vybrané monotypy sestaveny do krátkého komiksu. V roce 2012 vytvořil Eduard Ovčáček podle originálních monotypů z roku 1968 digitální černobílou a barevnou verzi, z kterých sestavil dva separátní grafické soubory.

   

 

 

 
16. 6. – 31. 7. 2016 (vernisáž 22. 6. 2016 v 17 hodin), Dům umění  


Výstava představí architektonické objekty sloužící na počátcích turistickému ruchu na chorvatském pobřeží. Jedná se o hotely, vily, úpravy nábřeží, či pláží, které navrhli čeští, anebo s českými zeměmi úzce spjati architekti pro oblast chorvatského Jadranu. Návštěvník výstavy se tak seznámí s díly autorů, mezi nimiž jistě zaujmou taková jména jako Jan Kotěra, Carl Seidl, Emil Králíček, Josef Schulz, Adolf Loos, Josef Hoffmann a další. Expozice je zajímavá tím, že jsou zde poprvé takto souhrnně a společně vystaveny projekty, jež pro chorvatskou pobřežní oblast navrhli architekti z českých zemí a výstava tak přinejmenším osvětluje nemalý význam a přínos českých architektů pro rozvoj cestovního ruchu na Jadranu.
Výstava dokládá přínos a podíl tehdejší české společnosti na rozvoji cestovního ruchu na pobřeží Jaderského moře, a to nejen investorů, projektantů, stavitelů ale v neposlední řadě taky našich českých turistů.

   

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


copyright 2008 - 2011 | Galerie výtvarného umění v Ostravě | all rights reserved TOPlist