logo přechod 1 přechod 2
domů o galerii sbírky expozice pro školy výstavy centrum e-obchod
GVUO > Sbírky > Umění regionu >  
 
Galerie výtvarného
umění v Ostravě

příspěvková organizace
Poděbradova 1291/12,
702 00 Ostrava 1
+420 596 112 566
info@gvuo.cz
Dům umění
Otevírací doba:
úterý 10 - 20 hodin
středa - neděle
10 - 18 hodin
 
Moravskoslezský kraj
Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem
Rada galerií ČR
GVUO je členem
Rady galerií ČR
 
Generální partner
Partneři
 
Spolupracujeme s
SPOK
Bludný kámen


          
  Umění regionu  
 

připravujeme

Posláním GVUO je rovněž sledování výrazných osobností regionálního umění a budování jejich uceleného zastoupení v oddílu regionálního umění. Mezi jinými uveďme alespoň rozsáhlou kolekci kreseb a grafik F. Duši, H. Salichové či V. Držkovice.

  Umění 2. poloviny 20. století a současnosti

Fenomén dnešní ostravské scény, jistě nevznikl pouze sám o sobě, ale v jeho vymezení sehrálo roli několik faktorů. Nejspíše zásadním byl počátkem 90. let 20. století vznik Katedry pro umělecká studia při PdF Ostravské univerzity, jejímiž zakladateli byli umělci, kteří na scénu vstoupili mnohem dříve.
Existenci ostravské scény je historicky velmi problematické sledovat, protože se v podstatě takto nikdy nevymezovala. Výtvarné umění na Ostravsku bylo přítomné, ale jeho míra a význam byl velmi lokální. Až s první republikou se zesilují aktivity spolkové činnosti, jak české, tak německé. Jistě zde působilo nemálo umělců, kteří ovšem svým významem podstatným způsobem nepřekročili hranice regionu. Situace v druhé polovině 20. století se s osobnostmi, které vstupují na scénu, podstatně proměňuje. Příležitost formování ostravské scény se zde nabízela, ale politická situace komunistického diktátu v Ostravě obzvláště vypjatého, toto naprosto znemožňovala a roztříštila aktivity spíše do polohy osobních činů. Přesto můžeme vysledovat několik aktivit sdružujících mladé umělce, kteří zcela přirozeně cítili potřebu vzájemnosti, usnadňující zakotvení a hlavně přežití. ... více


 
Pro školy
 
 
 
 
 


copyright 2008 - 2011 | Galerie výtvarného umění v Ostravě | all rights reserved TOPlist